FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Transatlantyk

Transatlantyk Film Music Competition 2014

Transatlantyk Film Music Competition to konkurs, w którym uczestnicy zgłaszają w pełni opracowany materiał muzyczny, skomponowany i nagrany do wskazanego przez organizatorów filmu lub fragmentu. Artyści mają kilka tygodni na to, aby szczegółowo dopracować tło muzyczne, spotkać się z orkiestrą i stworzyć przemyślane i spójne dzieło, jak najlepiej oddające charakter obrazu. W tym roku z całego świata napłynęło 220 zgłoszeń, spośród których jury wybrało 11 autorów najlepszych kompozycji. Pokaz finałowych prac miał miejsce 13 sierpnia w obecności publiczności i jury.

Tegoroczną edycję konkursu wygrał Moritz Schmittat z Niemiec. Drugą i trzecią nagrodę otrzymali kolejno Antonio Di Iorio z Włoch oraz Paweł Górniak. Jury przyznało również trzy wyróżnienia. 

Uczestnicy mieli za zadanie skomponować pełną ilustrację muzyczną do dwóch materiałów filmowych. Pierwszym z nich był fragment niemieckiego dramatu „Między światami” w reżyserii Feo Aladaga, który w całości był prezentowany trzeciego dnia festiwalu. Pełne napięcia i dramatyzmu sceny walki o życie kobiety w bazie wojskowej wymagały od kompozytorów wyczucia atmosfery, umiejętnego stosowania ciszy oraz pozwalały na użycie instrumentów i motywów etnicznych. Drugi materiał filmowy stanowiła animacja Clementa Morinna pt. „Inwazje” (FILM). Urocza historia małego przybysza z kosmosu dała artystom możliwość zaprezentowania szerokich umiejętności tworzenia rozbudowanych aranżacji, a jednocześnie dała pole wyobraźni w zabarwianiu muzyki emocjami.

Każdy uczestnik zaprezentował stworzone przez siebie kompozycje, a później w krótkiej rozmowie z Timem Burdenem opowiadał o swoich muzycznych ścieżkach związanych z komponowaniem muzyki filmowej. Z rozmów tych wynikało, że większość artystów biorących udział w konkursie ma za sobą mniejsze bądź większe doświadczenie w tej dziedzinie. Niektórzy z nich uczestniczyli wcześniej w projektach prowadzonych w poważnych studiach nagraniowych bądź asystowali kompozytorom mającym już ugruntowaną pozycję w świecie filmowej muzyki. 

Ostateczne ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej Gali Zamknięcia festiwalu 14 sierpnia wieczorem.

Powyższy artykuł pojawił się również w portalu www.soundtracks.pl.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *