FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Transatlantyk

Transatlantyk Film Music Competition 2017

Transatlantyk Festival ogłasza kolejną edycję konkursu Transatlantyk Film Music Competition:

Dumą każdego festiwalu są jego oryginalne, nigdzie indziej niedostępne programy. Po ogłoszonym tydzień temu Transatlantyk Instant Composition Contest™ mamy przyjemność ogłosić nasz drugi flagowy międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Film Music Competition™. Film Music Competition™ jest wyzwaniem, gdzie oczekuje się starannego dopracowania kompozycji i oryginalności myśli.

Uczestnikom konkursu festiwal udostępnia dwa materiały filmowe (krótką fabułę i animację, by sprawdzić wszechstronność warsztatu), do których kompozytorzy mają stworzyć oryginalne ścieżki dźwiękowe. Wybór charakteru muzyki oraz składu wykonawczego leżą w gestii uczestników konkursu. Z nadesłanych prac zostanie wybranych 10 finalistów. Ich pracę oceni znakomite międzynarodowe jury. Transatlantyk Festival zapewnia im podróż z miejsca zamieszkania do Łodzi i zakwaterowanie.

Do tej pory w sześciu edycjach Transatlantyk Film Music Competition™ wzięło udział kilkuset kompozytorów z sześciu kontynentów. Dotychczasowymi laureatami konkursu są m.in. Xiaotian Shi (późniejszy autor muzyki do filmu November Man z Piercem Brosnanem), Matthijs Kieboom (twórca ścieżek dźwiękowych do blisko 15 europejskich filmów pełnometrażowych), Jeffrey van Rossum czy Moritz Schmittat (obaj są autorami muzyki do kilkudziesięciu filmów i seriali). Z kolei wyróżnieniami zostali uhonorowani m.in. Gareth Neudstadter (późniejszy laureat nagrody Emmy, współpracował m.in. z Hansem Zimmerem i Jamesem Franco), Andrea Grant (twórca muzyki do kilkunastu filmów i seriali tv, zdobywca NYC Indie Film Awards), Krzysztof Janczak (autor oprawy muzycznej do ponad 40 filmów i programów telewizyjnych) czy Paweł Pudło (autor m.in. utworu chóralnego, wykonywanego podczas EURO 2012). To pokazuje, jak ważnym krokiem dla karier młodych twórców był konkurs Transatlantyk Film Music Competition™.

W jury zasiadali m.in. John Ottman (laureat nagrody BAFTA za montaż w filmie Podejrzani),Christopher Young (nominowany do Złotego Globa za muzykę w Kronikach portowych), Petr Zelenka (wybitny czeski reżyser, twórca m.in. Guzikowców i Opowieści o zwyczajnym szaleństwie), Daniel Pemberton (nominowany do Złotego Globa za muzykę w Steve Jobs), Mark Isham (nominowany do Oscara za muzykę w Rzece życia), John Debney (nominowany do Oscara za muzykę w Pasji), Roque Banos (aż dziesięciokrotnie nominowany do Goya Award, dwukrotny laureat tej nagrody – za muzykę w filmach 13 róż i The Oxford Murderers), Marco Beltrami ( nominowany do Oscara za 3:10 do Yumy i The Hurt Locker) czy Jan A.P. Kaczmarek (Dyrektor festiwalu Transatlantyk, laureat Oscara za muzykę do Marzyciela).

Zwycięzca konkursu otrzyma:
– tytuł Transatlantyk Young Composer 2017 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tys. PLN

Jury przyzna również:
– Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize (10 tys. PLN)
– Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize (5 tys. PLN).

Ważne terminy:
– 5.06.2017 – Ogłoszenie konkursu;
– 5.06.2017 – Ujawnienie materiałów wideo;
– 5.07.2017 – Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z kompozycjami i wpłaty wpisowego;
– 9.07.2017 – Ogłoszenie nazwisk finalistów;
– 20.07.2017 – Finał (pokaz filmów finałowych przed jury i publicznością);
– 21.07.2017 – Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród podczas uroczystej Gali Zamknięcia

Wstęp na finałowe przesłuchania uczestników (Teatr Nowy w Łodzi, 20 lipca) jest nieodpłatny;pierwszeństwo w wejściu na salę mają posiadacze festiwalowej akredytacji. Akredytacje można zakupić za pośrednictwem strony www.transatlantyk.org.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *