FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Transatlantyk

Transatlantyk ogłosił dwa konkursy kompozytorskie

Festiwal Transatlantyk – oprócz promowania dobrego kina światowego – stawia również na promocję talentów muzycznych. Dwa konkursy dla kompozytorów, stworzone pod czujnym okiem Jana A.P. Kaczmarka i oceniane przez międzynarodowe jury, są wizytówką poznańskiego festiwalu i wyróżniają tę imprezę filmową spośród wielu innych.

Transatlantyk Film Music Competiton to konkurs polegający na skomponowaniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej do materiału filmowego, udostępnionego publicznie. Każdy z kompozytorów ma kilka tygodni na opracowanie tematu i odpowiedniej aranżacji. Pomysłodawcy konkursu nie ograniczają swobody twórczej artystów: każdy uczestnik ma prawo decydować o doborze instrumentarium oraz o charakterze muzycznego dzieła.

Transatlantyk Instant Composition Contest jest zaś najbardziej widowiskowym konkursem muzycznym, jaki miałam okazję obserwować. Uczestnicy poznają materiał filmowy, do którego mają stworzyć muzykę, na kilka minut przed wyjściem na scenę. W tym krótkim czasie muszą zaimprowizować odpowiednie do fragmentu filmu tło muzyczne, mając do dyspozycji wyłącznie fortepian. To wszystko dzieje się na oczach jury. Nie ma więc czasu na próby, zmiany czy rozbudowę aranżacji. Wszystko musi powstać natychmiast. Będąc na finale konkursu, nie mogłam wyjść z podziwu dla muzycznej wyobraźni kompozytorów biorących udział w zawodach. Zachwyciła mnie również różnorodność wykonywanych utworów. Każdy z uczestników sprawiał, że oglądaliśmy zupełnie inne historie, choć za każdym razem fragment filmu był ten sam. (Relację z finału konkursu z roku 2012 przeczytacie w artykule Muzyka i emocje w filmie). Zapowiadają się więc nie lada emocje. A to wszystko już w sierpniu!

Szczegółowe informacje na temat regulaminu obu konkursów znajdziecie na stronie: www.transatlantyk.org.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *