MUZYKA FILMOWA,  Recenzje muzyki filmowej

„Trolle” – recenzja płyty z piosenkami z filmu

Kolorowa, roztańczona, rozśpiewana i tak słodka, że czasem aż mdląca. Tak w skrócie można określić najnowszą produkcję studia Dream Works Animation, której odbiorcami mają być raczej młodsze niż starsze dzieci. Jednak mimo zbyt tęczowych kolorów i przesadnych cukrowych dodatków, Trolle mają swój urok. Animacja zawiera w sobie niesamowicie pozytywny ładunek emocji, zachęca do wiary w dobro, we własne siły i w to, że po porażce warto się podnieść, by osiągnąć swój cel. Jeśli dodam, że historia (całkiem dobrze zrealizowana) do złudzenia przypomina losy Smerfów, które unikają konfrontacji z chcącym je zjeść Gargamelem, to bezbłędnie odtworzycie fabułę filmu od pierwszych do ostatnich minut. Warto jednak pokazać młodszym widzom tę bajkę, bo optymistycznie nastraja do życia. Sama muzyka zaś wyzwala niekontrolowane ruchy górnych i dolnych kończyn i łatwo wpada w ucho. Sama słodycz! Jednak ten słodki smak nie zostaje z nami na długo. Pod względem artystycznym zaś zestaw piosenek w Trollach, firmowany nazwiskiem Justina Timberlake’a jako producenta, jest raczej przeciętny.

Wśród wykonawców w wersji oryginalnej filmu usłyszymy m.in. Annę Kendrick i Justina Timberlake’a (użyczających głosu dwojgu głównym bohaterom), Gwen Stefani i Rona Funchesa (w piosence Hair Up), Zooey Deschanel (świetna w utworze Hello Lionela Richie’go) czy Arianę Grande (They Don’t Know). W wersji polskiej śpiewają m.in. Magdalena Wasylik (rewelacyjna Anna z Krainy Lodu), Anna Sochacka czy Piotr Bajtlik. I jak zwykle dzieje się w rodzimym dubbingu – wszyscy aktorzy radzą sobie świetnie nie tylko w dialogach, ale również w partiach wokalnych.

Zestawienie utworów brzmi bardzo przyjemnie i pasuje w sam raz na dziecięcą imprezę karnawałową. Może nawet i starsi przyłączą się do zabawy i tańca. Jednak nie o to chodzi w piosenkach filmowych. Przyznać trzeba, że nastrojem utwory te odpowiadają opisywanej historii, a niektóre wykonania są wręcz przepiękne (brawa dla Anny i Justina oraz Magdaleny i Piotra za duet w utworze True Colors Cindy Lauper!). Piosenka Hello Lionela Richie’ego, Sound Of Silence grupy Simon & Garfunkel czy September zespołu Earth, Wind & Fire wypadają świeżo, jednak to nie wystarczy, by nadać muzycznej warstwie filmu szczególnego charakteru.

Od twórców ścieżki dźwiękowej do współczesnej dużej animacji oczekuję oryginalności i własnych pomysłów, a nie odtwórczej pracy, która ogranicza się do przypomnienia znanych szlagierów. Odpowiedni dobór istniejących już utworów wymaga rzeczywiście wyczucia i wrażliwości, jednak większą wartość mają dla mnie piosenki napisane specjalnie do filmu, odnoszące się bezpośrednio do wydarzeń, postaci czy ich uczuć. Na płycie znajdziemy co prawda kilka oryginalnych utworów (np. Hair Up czy Get Back Up Again), ale nie są to kompozycje, które przetrwają w pamięci widzów tak długo jak piosenki z Króla Lwa czy Krainy Lodu.

Zawiodłam się również na utworze promującym film. Piosenka napisana i wykonana przez Justina Timberlake’a (Can’t Stop The Feeling) brzmi i wygląda na wideoklipie dziwnie znajomo (obejrzyjcie tuż po nim wideo Happy Pharella Williamsa!). I niestety nie ma w niej magii, nie porywa ani nie wzrusza…

Warto dodać, że oryginalna muzyka instrumentalna Christophera Becka napisana do Trolli nie miała szans, by rozwinąć się w charakterystyczne tematy i by zapaść w pamięci widzów. Na osobnej płycie kompozycje zajmują zaledwie 28 minut i są ciekawym, aczkolwiek drugoplanowym elementem towarzyszącym obrazowi i piosenkom.

Płyta z piosenkami z filmu Trolle zawiera zarówno utwory w polskiej, jaki i oryginalnej wersji językowej (wydana została również wersja wyłącznie angielska), dzięki czemu taneczna zabawa z tęczowymi stworkami jest dłuższa i weselsza. Tak to wygląda z perspektywy sześciolatków. Oceniając jednak wartość płyty pod kątem gatunku piosenki filmowej, nie można powiedzieć o niej nic innego, jak tylko to, że jest przeciętna. W tej dziedzinie Dream Works wciąż nie może prześcignąć Disneya.

Recenzja pojawiła się również na stronie www.soundtracks.pl.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *