Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE

Wydarzenia towarzyszące podczas 8. FMF w Krakowie

fmf3Czytajcie i delektujcie się! Oto program wydarzeń towarzyszących głównym punktom Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

8. edycja FMF to eksplozja różnorodności. Fani festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję, aby wziąć udział w zapierających dech w piersiach widowiskach muzyczno-filmowych, ale nie tylko! Będą mogli poznać bliżej gości podczas otwartych dla publiczności spotkań z najwybitniejszymi twórcami branży filmowej.  Tegoroczny FMF to także ekskluzywne warsztaty, wykłady oraz symulacje sesji nagraniowych muzyki filmowej prowadzone przez cenionych ekspertów z Hollywood dla wyłonionych w rekrutacji młodych twórców. Pokaz filmu Jack Strong pod gołym niebem oraz kino samochodowe – to kolejne atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy.

We wtorek, 26 maja odbędzie się wyjątkowy pokaz w kinie samochodowym. W salonie DEALER MINI DOBRZAŃSKI przy al. Jana Pawła II 45 punktualnie o godz. 21:00 wyruszymy w „Mini” podróż. Tytuł filmu poznamy tuż przed seansem.

W piątek, 29 maja o godz. 20:00 będziemy mogli uczestniczyć w plenerowym pokazie filmu Jack Strong przed TAURON Areną Kraków. Dla widzów przygotowano 600 miejsc siedzących!

Już po raz trzeci na festiwalu najzdolniejsi kompozytorzy filmowi młodego pokolenia zmagają się w konkursie o statuetkę FMF Young Talent Award. Spośród nadesłanych utworów jury obradujące pod przewodnictwem prof. Daniela Carlina, dyrektora prestiżowej katedry Scoring for Motion Pictures & Television na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, wybierze zwycięską suitę, która zabrzmi podczas Międzynarodowej Gali Seriali już 30 maja. Konkursowi, jak co roku towarzyszy zintegrowany program FMF Master Classes dla młodych kompozytorów — Forum Audiowizualne, które jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. To jedyny w tej części Europy cykl profesjonalnych warsztatów dla młodych kompozytorów, w których wykładowcami są cenieni specjaliści w zakresie sztuki muzycznej, dźwięku, postprodukcji dźwiękowej i aranżacji, których obecność w Krakowie jest możliwa dzięki finansowaniu przez Województwo Małopolskie. W warsztatach biorą udział wyłącznie uczestnicy konkursu. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyłoni dwadzieścia najlepszych kompozycji, których autorzy będą mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w Forum Audiowizualnym. Podczas FMF Master Classes utwory uczestników będą analizowane i omawiane przez specjalistów i praktyków światowego kina.

Tegoroczny program spotkań otwartych i paneli dyskusyjnych ze światowymi twórcami muzyki filmowej jest niezwykle bogaty. Z fanami spotkają się m.in.: laureaci Oskara Elliot Goldenthal i Stephen Warbeck, najlepsi kompozytorzy muzyki do seriali i filmów, m.in.Ramin Djawadi (Gra o Tron)Jeff Beal (House of Cards, Dovekeepers), John Lunn (Downton Abbey), Atli Örvarsson (Chicago Fire) oraz specjaliści z ośrodków filmowych w Berlinie, Londynie oraz Los Angeles. Mocnym punktem tegorocznej edycji są również spotkania z polskimi kompozytorami, m.in. z Łukaszem Targoszem (Wataha) czy Bartoszem Chajdeckim (Czas Honoru, Misja Afganistan).

Warsztaty w Krakowie ponownie poprowadzi prof. Daniel Carlin, współpracownik m.in. Francisa Forda Coppoli, Tiny Turner, Georgesa Delerue, Ennio Morriconego, Maurice’a Jarre’a czy Danny’ego Elfmana. Wspólnie z inżynierami dźwięku Nickiem Wollagem i Piotrem Witkowskim oraz Mateuszem Bieniem z Krakowskiej Akademii Muzycznej poprowadzą zajęcia teoretyczne oraz sesję nagraniową w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W tym roku postanowiliśmy poświęcić jeden z paneli merytorycznych roli kobiet w branży filmowej, dzięki czemu zabieramy głos w międzynarodowej dyskusji o udziale kobiet w rozwoju branży filmowej. Wspaniałe i silne osobowości takie jak kompozytorka Jocelyn Pook (Oczy szeroko zamknięte, Kupiec Wenecki), reżyserka Julie Taymor (Frida, Burza, Tytus Andronicus) czy szefowa BMI Doreen Ringer Ross opowiedzą o znaczeniu i randze tego tematu z perspektywy pracy w Hollywood —zapowiada Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Panel poprowadzi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Pełny program wydarzeń towarzyszących dostępny jest tutaj.

BĘDZIE PIĘKNIE!!

____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *