Camerimage,  FESTIWALE

WYNIKI KONKURSU NA KONCEPCJĘ ARCHITEKTONICZNĄ ECF CAMERIMAGE

Dom dla CAMERIMAGE

31 sierpnia 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Pierwsze miejsce w konkursie zajęło austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau.

Koncepcja zwycięskiego projektu opiera się na idei kamieni „rozrzuconych” w przestrzeni otoczonej przez budynek Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, siedzibę Urzędu Marszałkowskiego i Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki oraz Aleję Jana Pawła II prowadzącą na most na Wiśle.

Jak czytamy w materiałach przygotowanych przez studio, „architekturę budynków zaproponowano jako swobodną interpretację form naśladujących kształty ciosanych kamieni, które luźno rozrzucono w parku. Każdy z kamieni ma nieco odmienny kształt, przez co różnorodne funkcje ECFC będą mieć własną i niepowtarzalną identyfikację w ramach założenia.”

Na głównym placu znajdować się ma szczególnie istotny, a zarazem symboliczny obiekt – złota żaba. Jest to nawiązanie do kształtu statuetki przyznawanej zwycięskim filmom i twórcom podczas festiwalu CAMERIMAGE. Wygląd statuetki zaś wywodzi się z toruńskiej legendy o flisaku, który grając na skrzypcach, wyprowadził żaby, które zalęgły się mieście.

Wnętrze obiektu obejmować będzie salę główną z widownią, przestrzeń wystawowo-targową, sale ekspozycyjne, sale projekcyjne, przestrzeń dedykowaną edukacji filmowej oraz studio m.in. z halą zdjęciową, garderobami i montażownią.

W zamyśle twórców Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE obiekt ma służyć nie tylko jako miejsce odbywania się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, ale też całorocznej pracy na rzecz rozwoju polskiej i zagranicznej kinematografii oraz edukacji filmowej.

[Zdjęcia – materiały prasowe]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *