FESTIWALE,  Koncerty,  NIE TYLKO FILM,  PORTAL PRESTO,  Spotkania,  Wywiady

SEBASTIAN ZAWADZKI | WYWIAD

Sebastian Zawadzki to urodzony w Toruniu kompozytor i pianista wykształcony w Odense (Dania), Krakowie, Kopenhadze oraz Los Angeles. Mimo młodego wieku artysta może poszczycić się bogatą biografią muzyczną. Z najważniejszych jej punktów warto wymienić autorskie projekty – jako pianista i kompozytor wydał liczne autorskie albumy: między innymi improwizowane impresje na fortepian Luminescence (2013), akustyczne trio jazzowe Tåge (2013) oraz album Euphony (2014), gdzie Sebastian połączył jazzowe trio z klasycznym kwartetem smyczkowym. Kompozytor w swojej twórczości przechodzi metamorfozę – swoją podróż rozpoczął grając akustyczny jazz, stopniowo wprowadzając środki zaczerpnięte z innych światów muzycznych, w szczególności muzyki klasycznej. Obecnie tworzy eksperymentalną muzykę, którą ciężko jest sklasyfikować – łączy muzykę klasyczną z analogowymi syntezatorami i improwizacją. Można by się pokusić o nazwę „eksperymentalny neoklasycyzm”, w którym pojawiają się elementy improwizacji oraz ambientowa, wyrafinowana elektronika. Pierwszym albumem w tym stylu jest Between the Dusk of a Summer Night (2017) inspirowany poezją Williama Ernesta Henleya, na którym muzyk łączy brzmienia orkiestry symfonicznej z elektroniką, całość przeplatając improwizacjami na fortepianie. Pianista i kompozytor występował między innymi na scenach w Europie oraz Ameryce Północnej, zdobył również liczne nagrody w polskich i zagranicznych konkursach, m.in. na festiwalu Transatlantyk w Łodzi, gdzie zwyciężył w konkursie kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest w 2016 roku. Na co dzień mieszka w Kopenhadze, a w listopadzie 2017 odwiedził rodzinne miasto, dając fenomenalny koncert podczas festiwalu Forte Artus Festival. Podczas koncertu usłyszeliśmy między innymi utwory z płyty Norn, która wydana zostanie na wiosnę. W trakcie rozmowy pytałam Sebastiana Zawadzkiego o jego inspiracje, muzyczne poszukiwania i plany oraz o najnowszy album Norn (2018), który ukaże się niebawem.

Zapraszam na internetową stronę magazynu Presto, gdzie pojawił się mój WYWIAD z kompozytorem przeprowadzony w listopadzie minionego roku.

Poniżej polecam nagranie video z koncertu, który odbył się 26 listopada 2017 roku w Toruniu podczas festiwalu Forte Artus Festival.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *