FESTIWALE,  Tofifest,  Wywiady

ZAFASCYNOWAŁ MNIE CZŁOWIEK – wywiad z Maciejem Pieprzycą

Podczas tegorocznej edycji Toffiest Film Festival miałam przyjemność porozmawiać z Maciejem Pieprzycą, reżyserem takich filmów, jak Chce się żyć, Jestem mordercą czy serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku.

Maciej Pieprzyca jest również scenarzystą i reżyserem filmowej biografii Mieczysława Kosza, nagrodzonej na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą Srebrne Lwy oraz pięcioma Złotymi Lwami (m.in. za zdjęcia, muzykę i główną rolę męską).

Anna Józefiak: Film Ikar. Legenda Mietka Kosza wykracza poza ramy tradycyjnej biografii. To film o wiele głębszy niż prosta historia o muzyku i jego karierze.

Maciej Pieprzyca: Tworząc filmy, zawsze staram się powiedzieć jak najwięcej. W wypadku Ikara mamy do czynienia z historią osoby, która zaistniała w powszechnej świadomości dopiero w momencie powstania filmu. Mieczysław Kosz był dotąd znany tak naprawdę tylko muzykom jazzowym. To, że dajemy nowe życie tej postaci i opowiadamy jej losy, było dla mnie bardzo istotne. Jednak chciałem też opowiedzieć po prostu o człowieku, o artyście, o miłości do muzyki, o zmaganiu się z samym sobą. Myślę, że ten film ma kilka warstw, które nakładają się na siebie i uzupełniają. Kosz był postacią psychologicznie skomplikowaną, pełną sprzeczności. Właśnie to starałem się przedstawić, a dzięki roli Dawida Ogrodnika udało się ten cel osiągnąć.

Sposób ukazania artysty w Ikarze przywodzi mi na myśl słowa Norwida, który zwracając się do jednostki obdarzonej wybitnym talentem, lecz zmagającej się z przeciętnością otoczenia, mówi: „Zawsze zemści się na tobie – BRAK”. Co było tym BRAKIEM w życiu Kosza?

Myślę, że kluczem do poznania i zrozumienia tej postaci są dzieciństwo i trudne relacje z ojcem. Kosz musiał opuścić swój dom rodzinny w wieku pięciu lat. Od tego czasu przechodził z rąk do rąk. To go w jakiś sposób naznaczyło pod względem emocjonalnym i być może miało nawet większy wpływ na dalsze jego życie niż utrata wzroku.

Ciąg dalszy rozmowy przeczytacie na stronie www.prestoportal.pl.

[Zdjęcie: Wojtek Szabelski, materiały Tofifest]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *