FESTIWALE,  Transatlantyk

Zapowiedzi filmowe na PGNiG Transatlantyk 2016

pgnig_transatlantyk_logo_poziom_Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie, ostatni film Andrzeja Żuławskiego oraz wielki przebój amerykańskiego kina niezależnego z Gregiem Kinnearem w roli głównej – to tylko niektóre z kilkudziesięciu festiwalowych filmów, których pokazy mamy przyjemność ogłosić. Przypominamy też, że PGNiG TRANSATLANTYK FESTIVAL w Łodzi odbędzie się w dniach 23 – 30 czerwca, a wszystkie seanse filmowe będą bezpłatne!

Jednym z najważniejszych tytułów, które wyświetlimy w ramach sekcji Transatlantyk Panorama – przeglądu najciekawszych fabularnych premier ostatnich miesięcy – jest obsypany nagrodami na Berlinale 2016 „Hedi” w reżyserii Mohameda Bena Atti. To interesujące spojrzenie na współczesną Afrykę widzianą oczyma mężczyzny, który sprzeciwia się woli rodziców, planujących zorganizować mu ślub z wybraną przez nich kobietą. O problemach dzisiejszej Rumunii opowie „Orizont” Mariana Crisana, kreślący losy małżeństwa wplątanego w korupcyjną intrygę, a „Soy Nero” Rafiego Pittsa pokaże historię młodego Meksykanina, który za wszelką cenę chce otrzymać Zieloną Kartę upoważniającą do legalnego pobytu w Ameryce. Na Kubę, gdzie mieszka ubogi fryzjer marzący o karierze draq queen, zabierze nas świetnie przyjęta na festiwalu Sundance „Viva” Paddy’ego Breathnacha, a do Brazylii – „Don’t call me son„, film reżyserki głośnego „Prawie jak matka” Anny Muyalert, który sportretuje powolny rozpad zwykłej rodziny z klasy średniej. Wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach „Potwór o tysiącu głów” Rodrigo Pla jest poruszającym obrazem walki kobiety z bezdusznym systemem ubezpieczeniowym, który odmawia pomocy jej cierpiącemu mężowi. Będzie też „Kosmos„, ostatni film Andrzeja Żuławskiego, w którym ten wybitny reżyser zmierzył się z pozornie nieprzetłumaczalną na język filmowy prozą Witolda Gombrowicza, co udało się znakomicie – film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Locarno.

W Panoramie pokażemy także trzy fascynujące filmy o dojrzewaniu.Śpiący olbrzym” Andrew Cividino to obraz sielskich wakacji trójki chłopców, podczas których dochodzi do konfliktu, zmieniającego ich życia raz na zawsze. We „Wróblach” Runara Runarssona przeniesiemy się nad islandzkie fiordy, dokąd przeprowadził się pewien szukający własnego miejsca w życiu 16-latek, natomiast ekstrawagancki „Closet Monster” Stephena Dunna to utrzymana w konwencji komediodramatu wymieszanego z horrorem historia nastolatka, wahającego się przed ujawnieniem bliskim własnej tożsamości seksualnej.

Jak co roku, niezwykle mocno obsadzona będzie także nasza sekcja Transatlantyk Docs, w której pokażemy najważniejsze premiery dokumentalne minionego sezonu. Wśród nich znajduje się m.in. „Człowiek” Yanna Arthusa-Bertranda, pochylający się nad kondycją duchową ludzi XXI wieku. „Szwedzka teoria miłości” Erika Gandiniego oraz „Gayby Baby” Mayi Newell to dwa portrety społeczeństw liberalnych – w tym pierwszym filmie przyjrzymy się cieniom życia w pojedynkę, co od lat jest bardzo popularnym wyborem wśród Szwedów, natomiast „Gayby Baby” opowie o trudach wychowywania dzieci przez australijskie pary jednopłciowe. Zupełnie inny obraz świata zaprezentuje „Under the Sun” Witalija Manskiego, któremu udało się pokazać prawdziwe życie mieszkańców Korei Północnej ślepo wierzących w propagandowe treści, jakimi karmi ich rząd tego kraju. „Dobry Amerykanin” Friedricha Mosera to krytyka amerykańskiego systemu obrony w obliczu ataków na World Trade Center, a „At Home in the World” Andreasa Koefoeda jest opowieścią o pozbawionych poczucia przynależności do jakiegokolwiek miejsca na Ziemi, dzieciach imigrantów.

Na Transatlantyku nie może zabraknąć także znakomitego, współczesnego kina amerykańskiego. W sekcji Niezależni pokażemy „Little Men” Iry Sachsa, urzekającą historię przyjaźni dwóch młodych brooklyńczyków, która przez konflikt ich rodzin zostaje wystawiona na ciężką próbę. Będzie też „White Girl” Elizabeth Wood, film opowiadający o młodej studentce uwikłanej w niebezpieczny związek z dealerem narkotykowym. W ramach sekcji Inna Ameryka zaprezentujemy wzruszający dokument „From This Day Forward„, którego reżyserka Sharon Shattuck skierowała oko kamery na swoich najbliższych – jej ojciec po wielu latach ujawnił bliskim swoją transpłciowość, a reszta rodziny musi zmierzyć się z tą sytuacją. Z kolei w sekcji Oscary 2016 – prezentującej najciekawsze z tegorocznych filmów nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – widzowie Transatlantyku będą mogli obejrzeć dokument „Cartel Land” Matthew Heinemana pokazujący codzienne życie osób, walczących z terrorem karteli narkotykowych na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Filmy dokumentalne wypełnią także sekcje Eko, Art i Konfrontacje. W tej pierwszej, dedykowanej obrazom opowiadającym o ekologii i środowisku człowieka, zaprezentujemy film „Land Grabbing” Kurta Langbeina – rzecz o szokującym procederze współczesnego neokolonializmu, czyli wywłaszczania drobnych rolników przez wielkie korporacje rolnicze – oraz poetycki, nasycony przepięknymi zdjęciami „Hurricane 3D„, w którym widz zostanie skonfrontowany z niszczycielskim żywiołem huraganu Lucy. Sekcję Art otworzy za to „Backstreet Girls” Jorgena Hermansena i Mortena Kjolberga, na poły komediowy, na poły nostalgiczny dokument o punk rockowej kapeli z Norwegii, która miała być najsłynniejszym zespołem świata… ale po drodze coś im nie wyszło. Z kolei w Konfrontacjach, cyklu filmów opowiadających o aktualnych konfliktach na świecie, pokażemy „Ghostland” Simona Stadlera, poruszający, ale i niepozbawiony humoru portret koczowników, zamieszkałych w okolicy namibijskiej pustyni Kalahari.

Dwa pierwsze tytuły dedykowanej seniorom sekcji Kino Trzeciego Wieku to „Powrót do Itaki” i „45 lat„. Ten pierwszy, autorstwa zdobywcy canneńskiej Złotej Palmy Laurenta Canteta, to urzekający portret piątki przyjaciół, którzy spotykają się po latach w Hawanie, by wspominać bezpowrotnie utraconą młodość. Natomiast wyróżnione nominacją do Oscara oraz aż dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami (dla aktorów Charlotte Rampling i Toma Courtenaya) na festiwalu w Berlinie „45 lat” Andrew Haigha przygląda się powolnemu rozpadowi związku dwójki starszych ludzi, których całe życie zmienia jedna, otrzymana niespodziewanie wiadomość.

I wreszcie Sacrum, czyli sekcja prezentująca filmy o tematyce religijnej, duchowej, opowiadające o wierze i związanych z nią życiowych wyborach. W jej ramach w tym roku pokażemy m.in. dokument „David chce odlecieć” Davida Sievekinga, którego reżyser postanawia zanurzyć się w świat medycyny transcendentalnej, a wszystko to dzięki inspiracji ze strony jego mistrza, słynnego Davida Lyncha. Wielką niespodzianką dla widzów będzie także pokaz odrestaurowanego cyfrowo „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, który uświetni 20. rocznicę śmierci i 75. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego reżysera, absolwenta łódzkiej Filmówki.

Kontynuujemy przedstawianie naszych tegorocznych propozycji dokumentalnych zaczynając od obrazu, który zwyciężył w konkursie na najlepszy dokument festiwalu Sundance 2016. Film „Sonita” opowiada historię młodej dziewczyny, zmuszonej przez rodziców do wzięcia ślubu z obcym jej mężczyzną. Sonita postanowiła wyrazić swój bunt poprzez muzykę i wrzuciła na YouTube utwór „Brides For Sale„, dzięki któremu zdobyła światową popularność. Teraz dziewczyna mieszka w USA, gdzie prowadzi kampanie uświadamiające o tragicznym losie wydawanych przymusowo za mąż dziewcząt na Bliskim Wschodzie. „Sonitę” zaprezentujemy w ramach sekcji Niezależni.

Sekcję Docs dopełniamy czterema filmami poruszającymi tematykę społeczno – polityczną. „Lampedusa in Winter” pokaże codzienne realia wyspy, o której mówi obecnie cały świat. To Lampedusa jest pierwszym europejskim przystankiem dla przypływających na Stary Kontynent uchodźców. „Jungle Sisters” piętnuje hipokryzję wielkich firm, ściągających do swoich fabryk ubogich mieszkańców indyjskiej prowincji pod pretekstem zapewnienia im lepszego życia, a w „Favela Funk” widzowie Transatlantyku zetkną się z brutalną codziennością brazylijskich faveli, czyli najuboższych dzielnic. I wreszcie „In Defense Of Food„, w którym autor bestsellerowych poradników zdrowego żywienia Michael Pollan przemierza świat w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: co jeść, żeby być zdrowym?

Jak co roku w sekcji Konfrontacje zaprezentujemy wybór dokumentów, portretujących najważniejsze obecnie konflikty społeczne na świecie.Syryjska Love Story” to historia miłości dwójki bojowników politycznych, walczących przeciwko reżimowi Assada, natomiast „The Man Who Mends Women” jest filmowym portretem Denisa Mukwege, lekarza ratującego życia i zdrowie ofiar gwałtów zbiorowych, na które rząd Demokratycznej Republiki Konga od lat przymyka oko. Sekcja Art to szereg dokumentów o tematyce artystycznej – w tym roku będą to m.in. „Soundhunters” (z udziałem m.in. Jeana Michela Jarre’a) opowiadający o projekcie, w którym znani muzycy rejestrują dźwięki z ich bezpośredniego otoczenia, by następnie przeszczepić je do swoich kompozycji, oraz „Reset” – obraz o życiu i twórczości wybitnego choreografa baletowego Benjamina Millepieda. Z kolei w Eko – sekcji poświęconej problemie ekologii i ochrony światowego środowiska – pokażemy „How to Let Go of the World: and Love All the Things Climate Can’t Change„, którego autor, Josh Fox, stara się odpowiedzieć na pytania o obecność huraganów i wyjaśnić, dlaczego Ameryce zagraża obecnie istnienie tzw. superhuraganu, pustoszącego linie brzegowe kontynentu.

Po kilku latach przerwy do sekcji Transatlantyku powraca Inna Ameryka, czyli wybór dokumentów, składających się razem na wspólny obraz Stanów Zjednoczonych innych niż te, które znamy z filmów i seriali. W jej ramach zobaczymy m.in. „Holy Hell„, dokumentalną opowieść o hollywoodzkiej sekcie Buddha Tribe, stworzoną z niepublikowanych nigdzie materiałów, nagrywanych na jej terenie. Pokaz zapowiada się elektryzująco, ponieważ auto Will Allen odwiedzi festiwal – to jedyna okazja poznania na żywo niezwykłego artysty i byłego członka opisywanej w filmie sekty. W Innej Ameryce pokażemy także wstrząsający obraz biednej amerykańskiej prowincji, czyli obraz „Po drugiej stronie” oraz „Stop The Pounding Heart” – historię młodej dziewczyny, wychowanej w surowej, ultrakonserwatywnej rodzinie, która pod wpływem miłości do chłopaka z okolicy zaczyna podważać dogmaty, w których wychowali ją rodzice.

PGNiG Transatlantyk Festival to także bogata oferta filmów fabularnych. Odkrywamy kolejną z wielu sekcji tegorocznej edycji – Sezon, w ramach której przedstawimy najciekawsze premiery sezonu 2015/16. Widzowie festiwalu obejrzą „Fusiego„, „Aferim!”, „Stare grzechy mają długie cienie” oraz nagrodzony w Wenecji film „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu„. Natomiast Oscary 2016 to przegląd najciekawszych filmów wyróżnionych w tym roku nominacją – bądź nagrodą – przez Amerykańską Akademię Filmową. W tym roku poza ogłoszonymi już „Cartel Land” i „Theeb” w ramach tej sekcji pokażemy znane już z polskich ekranów „Amy„, „Syna Szawła„, „Mustanga„, „W objęciach węża„, „Wojnę” i „Scenę ciszy„. Filmy pokazywane już w Polsce dopełnią sekcję Kino Trzeciego Wieku – czyli tytuły dla widzów dojrzałych, spragnionych dobrego, ambitnego kina, a będą to „Powrót” i „Szukając Kelly„. I wreszcie jedno z ostatnich ogłoszeń tegorocznej Panoramy, zwycięzca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, czyli dramat „Neonowy byk„, opowiadający o przemianach zachodzących we współczesnej Brazylii widzianych oczyma mężczyzny walczącego z bykami na objazdowych rodeo.

Więcej informacji o programie PGNiG Transatlantyk Festival 2016 na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.

(Informacja prasowa)

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *