FILMY,  Kreacja obrazu

ZJAWISKOWE KREACJE W BAŚNI O KOPCIUSZKU

Cinderella 2015

Patrzycie na jedną z najwspanialszych filmowych kreacji w historii kina! Szczęśliwą właścicielką tej niezwykłej balowej sukni jest Kopciuszek. Lily James, odtwórczyni głównej roli w filmie Kennetha Branagha, wygląda w niej zjawiskowo! Lśniący jedwab, delikatne motyle wpięte w dekolt i szklane pantofelki – wszystko jest idealnie dopasowane i bajecznie piękne!

Autorką strojów w najnowszej adaptacji baśni braci Grimm, stworzonej przez wytwórnię Disneya, jest Sandy Powell, brytyjska projektantka, która zdobyła trzy Oscary za kostiumy do filmu Zakochany Szekspir (1999), Aviator (2005) i Młoda Wiktoria (2010). Dziesięciokrotnie zaś była do tej nagrody nominowana. Powell zaprojektowała kreacje m. in. do filmu Wywiad z wampirem (1994), Gangi Nowego Jorku (2002), Infiltracja (2006), Hugo i jego wynalazek (2011) oraz Wilk z Wall Street (2013). Jak widać, artystka chętnie współpracuje z reżyserem Martinem Scorsese; zrealizowali oni wspólnie 7 filmów. Jej projekty są wyraziste i podkreślają charakter postaci, co czyni z kostiumów nie tylko element estetyczny, ale i znaczący aspekt budowania roli przez aktorów. Dla projektantki ważne było, aby wiedzieć, kto będzie nosił jej kostiumy. Każda z dziewcząt przesłuchiwanych do roli Kopciuszka miała inną budowę ciała, inaczej się poruszała. Wrażenie, jakie robi strój, zależy w dużej mierze od osoby, na której on leży. Trzeba umieć „nosić” suknię, wykonywać odpowiednie ruchy, chodzić w określony sposób, aby wydobyć urodę kreacji i wyglądać tak, jakby tworzyło się z nią jedność. Sandy Powell zwracała również uwagę na to, jak stroje prezentują się na tle scenografii. Bogate i kolorowe dekoracje nie mogły przytłaczać kostiumów, w jakich grali aktorzy. Zatem niezwykle istotna była współpraca między kostiumografem a twórcami scenografii.

Suknia, którą Kopciuszek otrzymuje od Wróżki Chrzestnej, jest wzorowana na kreacji stworzonej w animacji Disneya z 1950 roku. W filmie Branagha zyskuje jednak dużo piękniejszy i bogatszy wygląd. Patrząc na inne kostiumy, jakie pojawiają się w Kopciuszku, choćby w scenie balu, nie mam wątpliwości, że Sandy Powell będzie jedną z najczęściej nagradzanych autorów strojów w tym roku. Bogactwo stylów, inspiracje czerpane z różnych epok, różnorodność materiałów, kolorów i fasonów zachwyca i sprawia, że kadry zyskują niezwykły urok i magię. A przecież właśnie tego oczekujemy po historii o prostej i dobrej dziewczynie, która rozkochała w sobie księcia!

Polecam artykuły (w języku angielskim):

ZJAWISKOWE KREACJE W BAŚNI O KOPCIUSZKU

ZJAWISKOWE KREACJE W BAŚNI O KOPCIUSZKU

____________________________________
Instagram: @anna_jozefiak_klub_filmowy
Twitter: @klubfilmowy
____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *