O AUTORCE

Ania_zdjęcie_2015W chwili, w której na sali kinowej gasną światła, otwiera się inna rzeczywistość, jakby inny wymiar czasu i przestrzeni. Wykraczamy poza granice naszego świata. Odwiedzamy krainy, których nigdy nie zobaczymy. Widzimy czasy, w których nas jeszcze nie było lub których nie dożyjemy. Przejmujemy się losami ludzi, których nie znamy. Poznajemy uczucia, których być może nigdy nie doświadczymy. I dlatego kino jest tak fascynujące: ma zdolność kreowania nowego świata, ale jednocześnie mówiąc o nim, mówi o rzeczywistości dobrze nam znanej; mówi o nas samych. Nie jest ważne, kiedy i gdzie toczy się akcja filmu. Człowiek zawsze będzie człowiekiem, a jego smutki i radości nieustannie będą jego udziałem – w tej czy innej epoce.

Czego szukam w filmie? PIĘKNA! Pięknych ludzi, pięknych uczuć, pięknych czynów, pięknych zdjęć, pięknej muzyki, pięknej historii… Wtedy łatwiej jest mi wierzyć w to, że w prawdziwym świecie też ono istnieje. Skoro bowiem kino kreuje rzeczywistość na wzór naszego świata, to obecność Piękna w filmie musi być dowodem na istnienie tego Piękna wśród nas, na co dzień. Na swoją obronę przywołuję świadków – wspaniałych, nieśmiertelnych artystów epoki antycznej, dla których wyrażenie Piękna w dziele było jedną z podstawowych idei w sztuce i wiązało się ściśle z Dobrem. A że kinematografia to dziesiąta siostra takich wielkich sław jak Poezja, Muzyka i Taniec, nie mam wątpliwości, że właśnie tego powinnam szukać, idąc do kina i siadając w ciemnej sali, na której za chwilę otworzy się brama do innej przestrzeni…

Pisząc artykuły na temat filmu, unikam formy typowej recenzji. Staram się dostrzec jakiś element, który szczególnie mnie poruszył – i nad nim się zatrzymać. Czy to będzie jedna wyjątkowa scena, czy aktorska kreacja, wybitna muzyka, wspaniałe zdjęcia – nawet dialog: każdy drobny szczegół może sprawić, że film zapada w pamięć. Chcę ten szczegół odkryć i zapisać. Festiwale to zaś dziedzina, której daję się porwać szczególnie w wakacje, choć powoli odkrywam, że nawet w okresie pozaurlopowym są szanse na wzięcie udziału w jakimś filmowym wydarzeniu.

___________________________________

Blog Klub Filmowy Obraz i Dźwięk (KlubFilmowy.com) narodził się 1 maja 2012 roku. Od tamtej pory wiele się na nim i dzięki niemu wydarzyło. Mam nadzieję, że starczy mi sił i czasu, aby kontynuować tę podróż i wciąż na nowo odkrywać kolejne oblicza PIĘKNA…

___________________________________

Od lipca 2013 roku współpracowałam z serwisem Soundtracks.pl, najdłużej działającym polskim portalem internetowym, którego specjalnością jest muzyka filmowa. Oprócz pisania recenzji albumów, publikowałam relacje z festiwali filmowych (m.in. Transatlantyk w Poznaniu i Łodzi, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu) oraz inne informacje ze świata muzyki filmowej.

___________________________________

W grudniu 2015 roku objęłam funkcję redaktor naczelnej portalu Soundtracks.pl. Pełniłam ją do lipca 2017 roku.

___________________________________

Od 2015 roku należę do zespołu redakcyjnego magazynu kulturalnego „Presto. Muzyka Film Sztuka” oraz „Presto Filmowe” (www.prestoportal.pl).

___________________________________

W 2016 i 2017 roku współpracowałam z Kinem Centrum przy Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, prowadząc autorski cykl spotkań pod nazwą „Kiedy muzyka spotka się z obrazem… – czyli o twórczych skutkach niezwykłego romansu muzyki z kinem”.

___________________________________