Camerimage,  FESTIWALE,  PORTAL PRESTO

EnergaCAMERIMAGE 2023 | PODSUMOWANIE

Życie po festiwalu?

Pierwszy dzień po Gali Zamknięcia Festiwalu EnergaCAMERIMAGE jest dla mnie nie do zniesienia. Czas, który pędził przez ostatni tydzień, nagle się zatrzymał, pozostawiając ogrom pustej przestrzeni. Czuję, jakbym spadła z krawędzi harmonogramu w nicość. Nie ma kolejnych seansów, nie ma spotkań, nie ma konferencji. Wielki neon jaśniejący białym światłem zniknął sprzed Jordanek. Na festiwalowe plakaty wiszące na słupach ktoś nakleja nowe ogłoszenia. Ulicą Szeroką chodzą ludzie, którzy – ku mojemu zdziwieniu – nie noszą żółto-zielonych smyczek z przyczepionymi kartami wstępu. W mieście zrobiło się jakby ciemniej, jakby bardziej ponuro. Idzie zima…

Jeszcze wczoraj…

A przecież jeszcze kilka dni temu w autobusach, tramwajach czy kolejkach w sklepie słychać było rozmowy, w których w różnych językach wymawiano słowa kinofilmkamerafestiwal. Jeszcze chwilę temu po toruńskim bruku chodzili wybitni operatorzy filmowi – magicy wyobraźni, którzy za pomocą światła i cienia tworzą ruchome obrazy, wywołując w widzach radość i smutek, spełnienie i tęsknotę, wzruszenie lub gniew. Jeszcze niedawno studenci szkół filmowych z całego świata podczas seminariów i konferencji rozmawiali z mistrzami sztuki operatorskiej, poszukując artystycznych i technicznych rozwiązań dla swoich projektów. I jeszcze wczoraj plan projekcji domagał się od widzów podejmowania trudnych decyzji – który film obejrzeć, a który z bólem serca pominąć.

Na pierwszym planie – autorzy zdjęć

Od 31 lat międzynarodowy festiwal filmowy tworzony przez Marka Żydowicza i jego zespół jest przestrzenią, w której praca autorów zdjęć staje się głównym tematem dyskusji, analiz i interpretacji. Choć w niektórych środowiskach filmowych zdarza się, że operatorzy traktowani są jako pracownicy techniczni, na festiwalu EnergaCAMERIMAGE na pierwszy plan wysuwa się estetyczna wartość ich działalności. Nie bez przyczyny mówi się przecież o sztuce operatorskiej – o sztuce, która (podobnie jak inne dziedziny artystyczne) wymaga narzędzi i materiału, ale także wiedzy, talentu, wrażliwości i natchnienia.

Ciąg dalszy relacji przeczytacie na stronie PrestoPortal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *