FESTIWALE,  NAGRODY,  Tofifest

Gala Zamknięcia festiwalu Tofifest 2016

W sobotni wieczór odbyła się Gala Zamknięcia 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Filmowa uczta dobiegła końca. I choć w niedzielę prezentowane będą jeszcze filmy, a z publicznością spotka się scenarzysta Allan Starski, to już wiadomo, które tytuły zostały w tym roku docenione przez jury i widzów.

Konkurs Lokalizacje wygrał film Koniec świata (reż. Monika Pawluczuk), którego producenci prowadzą obecnie silną kampanię promocyjną, mającą na celu wprowadzenie tego krótkometrażowego dokumentu na ścisłą listę tytułów nominowanych do Oscara. O przyznaniu tej nagrody zdecydowali widzowie.

Flisak Tofifest trafił do reżysera Remigusza Zawadzkiego, związanego z lokalnym światem kultury i filmu. Odbierając nagrodę, laureat wyznał: Szansa łączenia pasji i pracy zawodowej – i to jeszcze w swoim regionie – to ogromna przyjemność. Nie można zaprzeczyć.

W konkursie From Poland zwyciężył obraz wyświetlony niemal tuż przed Galą Zamknięcia. To Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego, która wzrusza do głębi nie tylko samą historią rodziny Beksińskich, ale i kreacjami aktorskimi. Warto dodać, że nagroda ta została przyznana na podstawie głosów publiczności.

Do konkursu Shortcut zgłoszono ok. 1800 krótkich metraży, z których nominowano 29 tytułów. Wszystkie mogliśmy oglądać podczas specjalnych pokazów organizowanych w trakcie festiwalu. Wyróżnienia otrzymały filmy: Timecode (reż. Juanjo Giménez Peña), Empire (reż. Kristof Hoornaert) oraz 4.15 P.M. The End Of The World (reż. Gabi Virginia Șarga i Cătălin Rotaru). Złotego Anioła otrzymał brytyjski film Shutterer (reż. Benjamin Cleary).

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych On Air przyznawanych jest co roku kilka odrębnych nagród:

  • jury młodzieżowe przyznało nagrodę filmowi Taste Of Ink w reżyserii Morgana Simona;
  • jury studenckie za najlepszy uznało obraz Zoologia w reżyserii Ivana I. Tverdovsky’ego;
  • Srebrnego Anioła, nagrodę ufundowaną przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, przyznano reżyserowi Morganowi Simonowi za film Taste Of Ink;
  • Złoty Anioł Tofifest trafił do producenta oraz do reżysera filmu Toni Erdmann (reż. Maren Ade); wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zaś tytuł The Dancer (reż. Stéphanie Di Giusto).

Podczas uroczystości wręczono również dwie nagrody specjalne za całokształt twórczości. Pierwsza z nich powędrowała do Allana Starskiego, laureata Oscara za scenografię do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera. Odbierając statuetkę Złotego Anioła, Allan Starski wyznał, że był już raz w Toruniu, podczas jednego z pierwszych festiwali Camerimage. Poznał wtedy kilku operatorów zdjęć, z którymi miał przyjemność pracować w kolejnych latach swojej kariery. Stwierdził również, że od tamtego czasu Toruń wspaniale się rozwinął i jest teraz pięknym miastem. Odwołując się zaś do pytania o niedocenianie zawodu scenografa, Allan Starski przyznał, że nie może przychylić się do tej tezy, bo właśnie stoi na scenie z nagrodą, która świadczy o tym, że jego praca zdobywa jednak uznanie i szacunek.

Drugą statuetkę Złotego Anioła za całokształt twórczości odebrał Andrzej Seweryn. Dziękując za nagrodę przyznał, że zawdzięcza ją dziesiątkom ludzi – aktorom i reżyserom, z którymi pracował przez te wszystkie lata na scenie teatru i przed kamerą. To od nich uczył się zawodu. Wspomniał takich wybitnych reżyserów, jak Andrzeja Żuławskiego, Andrzeja Wajdę czy Janusza Morgensterna. Nagroda za całokształt twórczości brzmi jak dzwonek alarmowy – żartował aktor – ale ja jestem żarłokiem i (proszę mi wybaczyć) czekam na następne propozycje. Andrzej Seweryn dodał również, że niepokorność jest obowiązkiem artysty i stwierdził, że tę nagrodę rozumie jako zobowiązanie do niepokorności w przyszłości.

Po wręczeniu wszystkich nagród przyszła pora na podziękowania ze strony przedstawiciela Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dyrektor festiwalu, Katarzyny Kafki Jaworskiej. Formułę zamykającą 14. Tofifest Film Festiwal wygłosił zaś – zgodnie z tradycją – prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski, wyrażając nadzieję na kolejną, 15. edycję wydarzenia.

Gala Zamknięcia festiwalu zakończyła się występem zapowiadającym koncert Tribute to David Bowie, który odbył się tuż po uroczystości. Trzy utwory zmarłego w styczniu artysty wykonali: Tomek Makowiecki (Heroes), Natalia Przybysz i Tymon Tymański (Ground Control to Major Tom) oraz Monika Brodka (Let’s Dance). (Kłopoty techniczne przy pierwszej i ostatniej piosence zepsuły nieco dobre wrażenie, jakie miałam przez całą galę, która była prowadzona w bardzo dynamiczny i sprawny sposób.)

Warto na koniec przywołać nazwiska laureatów pozostałych nagród, wręczanych w trakcie całego festiwalu:

  • Złoty Anioł za niepokorność twórczą: Wojciech Smarzowski
  • Złoty Anioł za niepokorność twórczą: Erik Poppe
  • Złoty Anioł za niepokorność twórczą: Marek Kondrat
  • Flisak Tofifest — kujawsko-pomorska nagroda filmowa: Katarzyna Żak
  • Nagroda Publiczności Tofifest zostanie ogłoszona w niedzielę, 23 października 2016 roku, po zliczeniu wszystkich głosów — wyniki są aktualizowane na bieżąco pod adresem: http://www.tofifest.pl/pl/ranking-2016.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2016 w moim pięknym Toruniu przechodzi do historii. Był on dla mnie szczególnie ważny nie tylko dlatego, że odbywał się w moim rodzinnym mieście, ale również dlatego, że pierwszy raz Klub Filmowy Obraz i Dźwięk sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem. Mam nadzieję, że to dopiero początek kolejnej filmowej festiwalowej przygody. Oficjalnie więc żegnam się z Tofi, mówiąc: Do przyszłego roku! Nieoficjalnie zaś – w niedzielę wybieram się na jeszcze jeden seans, a później – przez kilkanaście kolejnych dni, zamierzam spisywać relacje ze spotkań i tworzyć recenzje obejrzanych na Tofi filmów. Zatem – do zobaczenia i przeczytania na www.klubfilmowy.com.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *