MUZYKA FILMOWA,  NAGRODY

MUZYKA BARTOSZA CHAJDECKIEGO Z „MISTRZA” DOCENIONA NA ŚWIECIE

Bartosz Chajdecki wśród najlepszych kompozytorów na świecie

Muzyka z filmu Mistrz jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów znalazła się w gronie najlepszych ścieżek dźwiękowych w ramach Public Choice Award 2022. O nagrodę przyznawaną podczas najważniejszego festiwalu muzyki filmowej na świecie Film Fest Ghent Bartosz Chajdecki będzie walczył m.in. z Hansem Zimmerem, Jamesem Newtonem Howardem, Alexandrem Desplatem i Jonnym Greenwoodem.

Bartosz Chajdecki jako jedyny polski kompozytor znalazł się na prestiżowej liście pretendentów do Public Choice Award opracowanej przez IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). Głosowanie na najlepsze ścieżki dźwiękowe będzie trwało do 22 sierpnia na stronie www.worldsoundtrackawards.com. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali World Soundtrack Awards na festiwalu filmowym w Gandawie 22 października.

Cieszę się, że muzyka do filmu Mistrz w reżyserii Macieja Barczewskiego została zauważona i dostała znakomite recenzje także poza granicami kraju. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem się znaleźć w tak prestiżowym gronie kompozytorów z całego świata. Jest to duże wyróżnienie również dla wszystkich twórców filmu Mistrz, który przywrócił pamięć o pięściarzu z obozu koncentracyjnego Auschwitz – podkreśla kompozytor.

Bartosz Chajdecki to autor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali telewizyjnych oraz spektakli teatralnych w Polsce i na świecie. W jego dorobku znajdują się tak znane produkcje, jak: Bogowie, Najlepszy, Chce się żyć, Jestem mordercą, Moje córki krowy, Prosta historia o morderstwie, Baczyński, Tiere, The Last Witness, Le temps d’Anna oraz seriale Kruk, Misja Afganistan, Chyłka, Behawiorysta, Wojenne dziewczyny i Czas Honoru, za który w 2010 roku został nominowany do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego.

W 2019 roku, podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, kompozytor otrzymał nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku dla serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku, a w 2021 roku został uhonorowany Grand Prix Komeda za muzykę do filmu Mistrz.

Nagrody World Soundtrack Awards, przyznawane są podczas festiwalu Film Fest Ghent od 2001 roku najlepszym kompozytorom muzyki filmowej. W skład akademii wchodzi ponad 300 osób z branży, m.in. Elliot Goldenthal, Howard Shore, Danny Elfman i Craig Armstrong.

[Zdj. i tekst – informacja prasowa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *