Camerimage,  FESTIWALE

RUSZA KINO CAMERIMAGE

Nowe kino w Toruniu

Festiwal Camerimage na dobre powrócił do Torunia. Na nową siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego, w którym odbywać się będą kolejne edycje festiwalu, musimy poczekać do 2025 roku. Nie od dzisiaj jednak widać w kulturalnej przestrzeni miasta, że działania organizatorów nie ograniczają się wyłącznie do planowania i przeprowadzenia festiwalowych wydarzeń. Zapowiadana przez Marka Żydowicza szeroko pojęta działalność filmowa, kulturalna i edukacyjna ECF powoli zaczyna nabierać kształtu.

Obok wystaw od lat prezentowanych w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (przy okazji kolejnych edycji festiwalu) czy Kina Letniego na Jordankach w okresie wakacyjnym, od sierpnia tego roku pojawi się nowa inicjatywa. To Kino Camerimage, które znajdować się będzie w budynku Fundacji TUMULT na Rynku Nowomiejskim.

Jak czytamy na kinocamerimage.pl, w repertuarze znajdą się zarówno nowości filmowe, jak i filmy należące do nurtu kina artystycznego. Organizowane będą również przeglądy, spotkania z twórcami i wydarzenia, które sztukę audiowizualną łączą z innymi dziedzinami artystycznego wyrazu.

Mimo wszystko to dobry pomysł

W obliczu zanikania kin studyjnych w Polsce pomysł założenia nowej tego typu instytucji pozornie może wydawać się ryzykowny. Znając jednak dotychczasowe dokonania twórców Camerimage i potencjał, jaki tkwi w idei stworzenia Europejskiego Centrum Kinematografii, nie potrafię myśleć o tym pomyśle inaczej, jak tylko z niewzruszoną pewnością, że mimo trudnych okoliczności uda się nie tylko utrzymać kino, ale rozwinąć jego ofertę i zbudować wokół niego grupę stałych odbiorców.

Repertuar na start

Na początek w Kinie Camerimage będzie można obejrzeć klasykę kinematografii światowej:

  • Casablanca (5, 8, 11 sierpnia)
  • Tramwaj zwany pożądaniem (7, 9, 10 sierpnia)
  • Buntownik bez powodu (6, 8, 10 sierpnia)
  • Imperium słońca (7, 9, 11 sierpnia)

Już sama możliwość zobaczenia na dużym ekranie tych arcydzieł przekonuje mnie do tego, że warto śledzić repertuar nowego kina i brać udział w seansach, po których planowane są rozmowy na temat obejrzanych filmów.

Informacje na temat Kina Camerimage, repertuar oraz bilety można znaleźć na stronie www.kinocamerimage.pl.

[Zdj. Sławomir Kowalski]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *