Camerimage,  FESTIWALE,  PORTAL PRESTO

FILM ROZŚWIETLA MROK ŚWIATA | EnergaCAMERIMAGE 2022

30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu dobiegła końca.

Jak co roku niezwykła atmosfera tego wydarzenia udzielała się zarówno widzom, jak i twórcom, którzy przyjechali do Polski z całego świata. Mijając grupy ludzi z festiwalowymi identyfikatorami, można było usłyszeć różne języki i różne opinie. Wszystkich łączyło jedno – język filmu.

Goście, goście…

Festiwal EnergaCAMERIMAGE jest międzynarodowym świętem operatorów i to na ich pracy skupia się uwaga jurorów oraz widzów. Organizatorzy umiejętnie łączą jednak sztukę operatorską z innymi dziedzinami sztuki filmowej. Dlatego też gośćmi festiwalu są nie tylko autorzy zdjęć, ale także reżyserzy, scenografowie czy aktorzy.

Z widzami spotkali się w tym roku m.in. operatorzy Mandy Walker, Jean-Marie Dreujou i Claudio Miranda, dokumentalista Alex Gibney, autorzy scenografii Sarah Greenwood i Jean Rabasse, dekoratorka Katie Spencer i reżyserzy Sam Mendes, Jean-Jacques Annaud, Baz Luhrmann, Joseph Kosinski czy Lech Majewski. Część nazwisk może nie kojarzyć się od razu z konkretnym tytułem filmu, wystarczy jednak przejrzeć filmografie poszczególnych twórców, by zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają oni we współczesnym kinie i jak wiele filmów z ich udziałem mieliśmy okazję do tej pory obejrzeć.

Ciąg dalszy artykułu przeczytacie na stronie www.prestoportal.pl.

[Zdjęcie – Anna Józefiak]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *