Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  NAGRODY

NOWA NAGRODA NA FMF 2019

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie wzbogaci się w tym roku o nowe wyróżnienie. Obok Nagrody Kilara za całokształt twórczości i FMF Young Talent Award dla młodych kompozytorów oraz tytuł Ambasadora FMF dla osób i instytucji wzmacniających rolę festiwalu w międzynarodowym środowisku muzyczno-filmowym, przyznana zostanie nagroda za najlepszą autorską muzykę powstałą w poprzednim roku do polskiej produkcji: filmu, serialu lub animacji. 

Spośród ścieżek dźwiękowych powstałych w roku poprzedzającym tegoroczną edycję festiwalu, zespół programowy FMF wybrał 10 tytułów filmów lub seriali, które następnie oceniane będą przez grupę 50 dziennikarzy muzycznych i filmowych oraz krytyków. Laureat otrzyma statuetkę i możliwość wykonania suity ze zwycięskiej ścieżki podczas następnej edycji festiwalu.

Polscy twórcy muzyki filmowej to liga gigantów. Do nazwisk wielkich, legendarnych postaci, takich jak Wars, Kaper, Komeda czy Kilar, oraz znakomitych kompozytorów średniego pokolenia – Kaczmarka, Kurylewicza i Preisnera –  co roku dołączają nowe wspaniałe osobowości. Ich talent i kreatywność uwidacznia się nie tylko w cenionych na świecie i nagradzanych fabułach i dokumentach, ale także w muzyce do gier wideo czy serialach. A jednak ciągle zdarza się, że nawet wielcy kompozytorzy nie są zapraszani na uroczyste premiery filmów, do których tworzyli muzykę. I tak niezbyt liczne wyróżnienia bywają w skrajnych przypadkach przyznawane nieżyjącym już twórcom, albo za remastering czy nowe kompilacje ich dzieł – zamiast kreować współczesny rynek muzyki funkcjonalnej. Tak być nie może! – słusznie zauważa dyrektor artystyczny FMF, Robert Piaskowski.

Wśród nominowanych do pierwszej w historii festiwalu nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku znaleźli się następujący twórcy i tytuły:

  1. Bartosz Chajdecki – Kruk. Szepty słychać po zmroku
  2. Bartłomiej Gliniak – Jak pies z kotem
  3. Dariusz Górniok – Ułaskawienie
  4. Arkadiusz Grochowski i Marek Koterski – 7 uczuć
  5. Jan Komar i Małgorzata Penkalla – Rojst
  6. Antoni Komasa-Łazarkiewicz – Kamerdyner
  7. Filip Míšek – Fuga
  8. Łukasz Targosz – Nielegalni
  9. Mikołaj Trzaska – Kler
  10. Atanas Valkov – Pułapka

O ile znaczenie muzyki w polskim filmie i serialu jest dla odbiorcy raczej istotne, o tyle losy ścieżki dźwiękowej, która miałaby szansę stać się autonomicznym dziełem w oderwaniu od obrazu, obchodzą niewielu. Wielokrotnie dzieje się tak, że soundtrack w ogóle nie jest przygotowywany ani wydawany. Wyjątek stanowią ścieżki zawierające piosenki wykorzystane w filmie (oczywiście najczęściej dotyczy to komedii romantycznych). Trudno w takiej sytuacji mówić o promocji muzyki filmowej czy nazwisk kompozytorów piszących dla polskiego kina wśród rodzimych odbiorców (nie wspominając już o publiczności w Europie czy na świecie). Dlatego całym sercem zgadzam się z ideą wyróżniania muzycznej ilustracji powstałej na potrzeby polskiej produkcji filmowej i telewizyjnej:

Ustanawiając nowe wyróżnienie dla twórców muzyki do polskich produkcji wierzymy, że będzie ona ważnym narzędziem budowania szacunku i uznania dla kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby polskiej kinematografii, a przyznając nagrodę na międzynarodowym festiwalu będziemy tym samym promować zwycięzcę w świecie” – podsumowuje Robert Piaskowski.

Przez moment tliła mi się w głowie myśl, że oprócz nagrody przyznawanej przez jury, można by stworzyć warunki do wyłonienia laureata w głosowaniu publiczności. Gdy jednak przyjrzałam się bliżej nominowanym tytułom, doszłam do wniosku, że dotarcie do większości ścieżek wymienionych na liście jest po prostu niemożliwe. Dlatego pomysł Nagrody Publiczności dla najlepszej ścieżki dźwiękowej odkładam na kilka lat, aż muzyka do polskich filmów i seriali w końcu uzyska należny jej status i będzie dostępna szerokiej publiczności w formie samodzielnych, dobrze nagranych i opracowanych albumów, a kompozytorzy nie będą już musieli przekonywać producentów, że warto wydawać i promować ich muzyczne ilustracje.

Więcej informacji o nagrodzie i szczegółowy regulamin znajdują się na stronie festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *