Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  Koncerty,  MUZYKA FILMOWA

MOJE FILMOWO-MUZYCZNE PLANY NA 12. FMF W KRAKOWIE

Dokładnie za 30 dni rozpocznie się jedno z najważniejszych dla mnie wydarzeń kulturalnych – Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Po raz pierwszy poznałam jego smak w 2013 roku podczas 6. edycji. Wzięłam udział w Gali 10-lecia RMF Classic – radia, które od początku istnienia festiwalu towarzyszy organizatorom i wspiera medialnie ich działania. To był tylko jeden koncert, lecz jego atmosfera i ładunek emocjonalny pozostały we mnie do dziś, rozpalając miłość do muzyki filmowej – i do Krakowa. Kolejne cztery edycje pozwoliły mi oswoić się z charakterem festiwalu i każdego roku zaskakiwały intensywnością muzycznych przeżyć. W tym krótkim czasie zdążyłam zobaczyć na własne oczy niemal wszystkich największych żyjących kompozytorów współczesnego kina (choć na Johna Williamsa wciąż czekam!). Rozkochali mnie w swojej twórczości i w swoich poglądach – tak różnorodnych – na rolę muzyki w dziele filmowym.

Po dwóch latach przerwy mam okazję po raz piąty uczestniczyć w wydarzeniach na FMF. I choć nie spędzę w Krakowie wszystkich dni festiwalowych, to zamierzam wykorzystać każdą wolną chwilę, by delektować się dźwiękami podczas koncertów, które na tym festiwalu realizowane są na najwyższym poziomie artystycznym. Liczę też na ciekawe spotkania z twórcami, bo choć program nie ujawnił jeszcze grafiku paneli dyskusyjnych i konferencji, to znając tradycje festiwalu, jestem pewna, że będzie się dużo działo!

Swoją przygodę z 12. edycją FMF planuję rozpocząć 16 maja (czwartek). O godzinie 19.00 rozpocznie się w tym dniu koncert Scoring4Polish Directors, podczas którego prezentowana będzie muzyka z filmów Krzysztofa Zanussiego, specjalnego Gościa wieczoru. Usłyszymy przede wszystkim melodie Wojciecha Kilara, ale również Sandro Ruscio i Michała Miodka. Druga część koncertu poświęcona zostanie najnowszym zjawiskom muzycznym w filmie polskim. Tu szczególnie interesują mnie kompozycje Bartosza Chajdeckiego, którego twórczość bardzo cenię od wielu już lat.

W piątek 18 maja dam się porwać Magii Muzyki z filmów Walta Disneya. O godzinie 18.00 zabrzmią najpiękniejsze piosenki z takich animacji, jak Król Lew, Kraina Lodu, Aladyn czy Kopciuszek. Znając staranność organizatorów w wyborze wokalistów biorących udział w koncertach, nie mam wątpliwości, że i tym razem jakość wykonań będzie bardzo wysoka. Tym bardziej, że na scenie wystąpią między innymi wykonawcy oryginalnych wersji piosenek, np. Magdalena Wasylik i Kasia Łaska, które stworzyły wspaniały duet w animacji Kraina Lodu.

Ogromne przeżycia czekają nas w sobotę 19 maja, gdy podczas koncertu The Magic and Majesty of Alexandre Desplat orkiestra – pod dyrekcją samego Gościa! – wykona kompozycje francuskiego artysty, który gościł już w Krakowie w 2016 roku, odbierając drugą w historii festiwalu Nagrodę Kilara. Wystarczy przywołać kilka tytułów: Dziewczyna z perłą, Jak zostać królem, Autor widmo czy Grand Budapest Hotel, by zrozumieć, co będzie się działo tego wieczoru!

W niedzielę o godzinie 14.00 powrócimy do muzyki Alexandre’a Desplata, choć tym razem zostanie ona zaprezentowana w formie kameralnej. Dokona tego Traffic Quintet – kwintet smyczkowy, którego założycielem jest Dominique „Solrey” Lemonnier, francuska skrzypaczka, reżyserka filmowa i teatralna, a prywatnie – żona kompozytora. W nowych aranżacjach usłyszymy między innymi melodie z filmu Jak zostać królem, Dziewczyna z perłą, Autor widmo czy Drzewo życia, a gościnnie wystąpi na scenie sam Alexandre Desplat.

Tego samego dnia o godzinie 18.00 odbędzie się finałowy koncert festiwalu – FMF Gala: The Glamorous Show. Podczas koncertu powrócimy do tematów muzycznych z takich filmów, jak Moulin RougeWielki Gatsby, Romeo i Julia czy To właśnie miłość. Wśród wykonawców – oprócz polskich wokalistów – pojawi się gościnnie kompozytor Craig Armstrong.

Plany festiwalowe zamierzam uzupełnić o spotkania z twórcami i konferencje. Czekam więc niecierpliwie na szczegóły programu i już dziś nie mogę się doczekać, gdy ponownie zanurzę się w atmosferę krakowskiego Rynku, sal Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz hali TAURON Arena, gdzie doświadczać będę wraz z tysiącami gości z całego świata – magii muzyki filmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *