MUZYKA FILMOWA

100 notowań Listy Przebojów Muzyki Filmowej

(Artykuł ten nie jest sponsorowany ani przez stację RMF Classic, ani przez żaden inny podmiot. Tekst powstał wyłącznie z mojej własnej woli, ponieważ temat, o którym piszę, jest moim zdaniem warty polecenia i godny Waszej uwagi!) 
W minioną sobotę na antenie RMF Classic notowanie Listy Przebojów Muzyki Filmowej pojawiło się po raz setny! To nie lada sukces, biorąc pod uwagę fakt, iż jest to jedyna audycja w Polsce, w której można usłyszeć tematy filmowe – zarówno te najnowsze, jak i stare, przez wszystkich zapomniane. Pamiętacie motyw z serialu Miasteczko Twin Peaks lub temat Ennio Morricone z filmu Dobry, zły i brzydki? Takie to perełki można usłyszeć co tydzień w sobotę od godziny 15.00. W czwartki od 18.00 mamy okazję poznać propozycje do Listy Przebojów, a od 21.00 słuchamy wybranego albumu z muzyką filmową. Programy prowadzi Magdalena Miśka-Jackowska.
Okazuje się, że muzyka filmowa nie jest gatunkiem tak lekceważonym, jak by się mogło wydawać. Choć na półkach w sklepach muzycznych wybór tytułów nie zadowala nawet początkującego miłośnika filmowych kompozycji, to jednak szeroki dostęp do najnowszych albumów można uzyskać legalnie i to za niewielką opłatą. Sama korzystam z aplikacji Deezer i już w dniu premiery płyty kilkakrotnie przesłuchałam muzykę Howarda Shore’a do drugiej części Hobbita. Jeśli chcecie zapoznać się z albumami, które w tym roku walczą o Oscara, tam właśnie będziecie mieli ku temu okazję!
Kolejnym przejawem rosnącej popularności filmowych brzmień są festiwale i koncerty muzyki filmowej. FMF w Krakowie (polecam relację z zeszłorocznego koncertu) zgromadził liczną publiczność oraz gości, których nazwiska są znane i kojarzone w całym muzycznym świecie filmu (Lorenc, Kaczmarek, Korzeniowski, Morris, Armstrong, Iglesias). Wydarzenie, którego przyszłość jeszcze niedawno była niepewna, dziś stanowi ważny punkt na mapie imprez muzyczno-filmowych. W Warszawie stałym elementem w repertuarze prezentowanym w Sali Kongresowej stał się Koncert Muzyki Filmowej. W kwietniu tego roku zabrzmią najpiękniejsze tematy skomponowane przez Hansa Zimmera (tu znajdziecie program wieczoru). Artysty nikomu nie trzeba przedstawiać. Na cztery miesiące przed tym wydarzeniem biletów było już niewiele. Imprezy muzyczne towarzyszą również coraz częściej festiwalom filmowym. Dobrym przykładem może być poznański festiwal Transatlantyk – dwa lata temu gościem specjalnego koncertu był Mark Isham, natomiast w roku ubiegłym roku punktem kulminacyjnym muzycznej części imprezy był jubileuszowy koncert wytwórni Varese Sarabande, specjalizującej się w wydawaniu muzyki filmowej (tak, na tym koncercie również byłam – relację znajdziecie tutaj). Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że muzyka filmowa ma szanse stać się ważnym gatunkiem muzyki współczesnej.
Lista Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic promuje kompozycje filmowe w sposób wdzięczny i – zaskakująco skuteczny! Przez dwie godziny w eterze goszczą zaproponowane i wybrane przez słuchaczy tematy muzyczne. Może trudno w to uwierzyć, ale dla osoby, która ma swoich faworytów na Liście, walka poszczególnych utworów o miejsca w notowaniu rzeczywiście przyspiesza tętno. Gdy zaś któryś z tematów wypadnie z zestawienia, pojawiają się prośby o to, by dać możliwość ponownego głosowania na niego.
Ważne w programie są relacje z publicznością. Magdalena Miśka-Jackowska (znana nie tylko słuchaczom RMF Classic, ale również widzom Canal+, którzy rok temu oglądali nocną transmisję z gali rozdania Oscarów) dba o to, by odpowiadać na wszelkie propozycje i uwagi. Profil Listy na facebooku gromadzi coraz większą liczbę słuchaczy i pozwala na stały kontakt z prowadzącą. Takie otwarcie na nas – odbiorców jest bardzo ważne. Mamy dzięki temu poczucie, że współtworzymy Listę i jesteśmy jej częścią.
Ciekawe są również rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich znaleźli się na przykład Bartosz Chajdecki i Łukasz Targosz.
W czołówce setnego notowania, prowadzonego wspólnie z panem Krzysztofem, zwycięzcą urodzinowego konkursu RMF Classic, oraz z Janem Duszyńskim, autorem muzyki do filmu Jack Strong, znalazły się następujące tematy:
1. Michał Lorenc, Taniec Eleny (Bandyta)
2. Ed Sheeran I See Fire (Hobbit. Pustkowie Smauga)
3. Bartosz Chajdecki Chce się żyć (Chce się żyć)
4. Steven Price Grawitacja (Grawitacja)
5. Coldplay Atlas (Igrzyska śmierci. W pierścieniu ognia)
101. notowanie przed nami. Mam nadzieję, że Lista Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic będzie zdobywała coraz szersze grono wielbicieli i stanie się jeszcze bardziej popularna. Na setne notowanie życzę więc 1000 kolejnych!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *