FESTIWALE,  Kamera Akcja

FLIXCLASSIC | PLATFORMA Z KLASYKĄ KINA

Klasyka kina wraca do łask

W ramach 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja odbyło się spotkanie z współtwórcami nowej platformy streamingowej FlixClassic. Miłosz Stelmach (kurator programowy, filmoznawca i redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”) oraz Małgorzata Markiewicz (dyrektorka marketingu) w rozmowie z Marcinem Radomskim opowiadali o idei tworzenia serwisu i o roli, jaką w zakresie edukacji filmowej może pełnić FlixClassic.

Historia filmu w szerokim ujęciu

Celem twórców platformy VOD, której współzałożycielem i dyrektorem wykonawczym jest Marcin Machnio, było udostępnianie widzom filmów i seriali zaliczanych do tak zwanej klasyki kina. Definicja tego określenia w rozumieniu zespołu FlixClassic jest szeroka. Należą do niej zarówno dzieła wybitnych reżyserów, kino artystyczne i gatunkowe, jak i filmy rozrywkowe, a nawet produkcje sci-fi klasy B czy amerykańskie horrory. Miłosz Stelmach słusznie zauważył, że historia kina nie opiera się wyłącznie na kinie „ambitnym”; tworzą ją również produkcje popularne, niekoniecznie najwyższych lotów, ale takie, które zapisały się w pamięci widzów lub w oryginalny sposób wykorzystały filmowe środki wyrazu.

Takie podejście założycieli platformy przekłada się na ukształtowanie grupy odbiorców. Tworzą ją znawcy kina, którzy świetnie orientują się w konwencjach, prądach czy w języku filmu, ale także tacy widzowie, którzy czują sentyment do starych kadrów, niekoniecznie umiejąc rozpoznać nurt czy wskazać nazwisko reżysera. Odbiorcą filmów zamieszczanych na FlixClassic może być zatem każdy, kto chce poznać historię kinematografii w szerokim jej zakresie.

Edukować o filmie

Ważnym aspektem funkcjonowania platformy jest element edukacyjny. Poza udostępnianiem klasyki kina światowego twórcy dbają też o oprawę merytoryczną. Comiesięczne przeglądy prezentowane na stronie głównej FlixClassic pozwalają zapoznać się widzom z wybranymi tytułami z serwisu, ujętymi w określonym kontekście. Kolejną formą „edukowania filmowego” jest podcast FlixTalk (dostępny m.in. na Spotify), w którym autorzy wraz z zaproszonymi gośćmi opowiadają o wybranych produkcjach.

Warsztaty z Raczkiem

W fazie wstępnej realizacji jest też bardzo ciekawy pomysł, aby przed filmami dostępnymi na platformie zamieszczać krótkie omówienia czy zapowiedzi i naświetlić istotne elementy danego tytułu. Upowszechnieniu tej formy ma służyć ogłoszony niedawno konkurs „Warsztaty z Raczkiem”.

Aby wziąć w nim udział, należy nagrać wideo z zapowiedzią wybranego filmu z biblioteki filmowej flixclassic.pl. Film nie może być dłuższy niż 60 sekund. Prace można zgłaszać od 5 października do 9 listopada 2022 roku na stronie www.warsztatyzraczkiem.pl.

Jury konkursu wybierze kilkudziesięciu najlepszych twórców, którzy zostaną zaproszeni na warsztaty z Tomaszem Raczkiem zaplanowane na grudzień 2022 roku. Podczas warsztatów zwycięzcy konkursu dowiedzą się, jak tworzyć atrakcyjne treści oraz ciekawie opowiadać o filmach.

Korzystanie z platformy

Obsługa serwisu FlixClassic niewiele różni się od obsługi popularnych platform streamingowych. Filmy można przeglądać według gatunków, kolejności alfabetycznej lub czasu dodania do biblioteki. Wyszczególnione są też 4 kategorie: Żelazny kanon (klasyka w tradycyjnym ujęciu), Zapomniane perełki (filmy niekoniecznie znane, ale warte obejrzenia), Swobodna jazda (produkcje zaskakujące konwencją i zastosowanymi środkami filmowego wyrazu) oraz Gaz do dechy (kino klasy B, kicz i nieudane produkcje, które jednak z jakiegoś powodu zapisały się w historii kina).

Bibliotekę filmów można przeglądać po bezpłatnej rejestracji na platformie. Aby oglądać filmy, należy wybrać jeden z dwóch pakietów: miesięczny lub roczny.

Biblioteka filmów

Jakie filmy można obejrzeć na platformie FlixClassic? Jest ich około 400, a oto kilka tytułów dla zaostrzenia apetytów: Nosferatu. Symfonia grozy (1922), Tron we krwi (1957), Bitwa o Planetę Małp (1973), Brzdąc (1921), Django (1966), Gabinet Doktora Caligari (1920), I Bóg stworzył kobietę (1956), La Strada (1954), Metropolis (1927), Przeminęło z wiatrem (1939) czy… Prawdziwe kłamstwa (1994). Wśród seriali znajdziemy Kobietę za ladą, Szpital na peryferiach czy Cienką niebieską linię. Kuszące, prawda? Wszystkie filmy są w dobrej jakości (wiele z nich możemy obejrzeć w formacie HD) i mają wersję polską.

Dane adresowe

Platforma FlixClassic

Portal FlixClassic

FlixClassic na Facebooku

FlixClassic na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *