Camerimage,  FESTIWALE

SAM MENDES NA EnergaCAMERIMAGE W TORUNIU

Reżyser odbierze Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego

Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE ogłasza z wielką przyjemnością, że gościem 30. jubileuszowej edycji (12-19 listopada 2022) będzie nagrodzony Oscarem Sam Mendes. Twórca przybędzie do Torunia, by odebrać Specjalną Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Reżysera.

Co więcej, filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie najnowszy projekt reżyserski Mendesa, Imperium światła, w którym główne role zagrali nagrodzona Oscarem Olivia Colman (FaworytaCórka) oraz uhonorowany nagrodą BAFTA Michael Ward (Barwy ganguTop Boy). Imperium światła jest również jednym z filmów nominowanych w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE.

Sam Mendes ma na swoim reżyserskim koncie filmy American BeautyDrogę do zatraceniaJarhead: Żołnierza piechoty morskiejDrogę do szczęściaParę na życieSkyfallSpectre1917 oraz Imperium światła. Ma natomiast równie bogatą karierę teatralną. Założył i przez dziesięć lat prowadził londyński Donmar Warehouse. Był jednym z założycieli Neal Street Productions i The Bridge Project. Wyreżyserowane przez niego sztuki można było oglądać między innymi w National Theatre, RSC, Royal Court, Old Vic, Young Vic, BAM, a także na West Endzie, Broadwayu i w wielu różnych zakątkach świata, od Auckland po Paryż, od Pekinu po Rzym.

Zarówno w kinie, jak i w teatrze Sam Mendes został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, wliczając w to Oscary w kategoriach „Najlepszy reżyser” i „Najlepszy film”, pięć nagród BAFTA, trzy Złote Globy, trzy nagrody Tony, pięć nagród im. Laurence’a Oliviera, trzy nagrody Evening Standard, dwie nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, nagrodę Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych, nagrodę im. Jasona Robardsa oraz Hamburg Shakespeare Prize. Otrzymał również Nagrodę Directors’ Guild Award za Całokształt Twórczości. Jest Honorowym Absolwentem National Film and Television School, w 2000 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sztuki, zaś w 2020 roku otrzymał tytuł szlachecki.

Imperium światła w reżyserii nagrodzonego Oscarem Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80. XX wieku. Mocną stroną filmu jest gwiazdorska obsada, na czele z laureatką Oscara Olivią Colman (FaworytaCórka), laureatem nagrody BAFTA Michealem Wardem (Barwy ganguTop Boy) oraz zdobywcą Oscara Colinem Firthem (Jak zostać królemSamotny mężczyzna).

Jest to również kolejna produkcja, przy której Mendes współpracuje z nagrodzonym Oscarem autorem zdjęć Rogerem Deakinsem (1917Skyfall).

Sam Mendes spotka się z widzami po pokazie filmu, który odbędzie się 12 listopada w CKK Jordanki w Toruniu.

[Inf. prasowa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *