Camerimage,  FESTIWALE

BAZ LUHRMAN Z NAGRODĄ SPECJALNĄ NA EnergaCAMERIMAGE 2022

Baz Luhrmann odbierze podczas tegorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. 

Australijski reżyser pojawi się w Toruniu wraz z wybitną autorką zdjęć Mandy Walker, by zaprezentować festiwalowej publiczności swój najnowszy film, Elvis, który bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2022.

Baz Luhrmann objawił się publiczności w 1992 roku filmem Roztańczony buntownik, jednak rozpoznawalność przyniosły mu kolejne produkcje – Romeo i Julia z Leonardo Di Caprio i przede wszystkim Moulin Rouge, który w 2002 roku zdobył dwa Oscary, a w kolejnych sześciu kategoriach był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. Nakręconą sześć lat później, w 2008 r., Australią (ze zdjęciami Mandy Walker) Luhrmann do pewnego stopnia wskrzesił klasyczny hollywoodzki melodramat, przenosząc akcję do swojej ojczyzny. Natomiast nakręconym w 2013 r. Wielkim Gatsbym (zdj. Simon Duggan) reżyser po raz kolejny udowodnił, że jest mistrzem przetwarzania literackich klasyków na współczesną modłę.

Po Gatsbym Luhrmann wziął wolne od ogromnych kinowych spektakli i poświęcił się w stu procentach realizacji The Get Down (zdj. William Rexer), barwnego i odważnego serialu opowiadającego o narodzinach hip hopu w nowojorskim Bronksie lat 70. XX wieku. W 2022 r. Luhrmann powrócił jednak w wyśmienitej formie do projektów kinowych Elvisem (ponownie współpracując z Mandy Walker), fenomenalnie nakręconą filmową biografią Króla Rock And Rolla, która oferuje zarówno wspaniały hołd dla legendarnego muzyka, jak i szereg słodko-gorzkich refleksji na temat jego drogi do sławy i bolesnego upadku z samego szczytu.

Baz Luhrmann to artysta, który w każdy projekt wkłada lata pracy, korzystając z rozmaitych technik filmowych, żeby przenieść swoją wizję na ekran kinowy. Bierze udział w podejmowaniu każdej decyzji, od konstruowania scenariuszy po nasycanie każdej sceny, każdego ujęcia, audiowizualną magią. Czujemy się zaszczyceni, że będziemy gościć tak znamienitego twórcę w Toruniu podczas 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.

[Informacja prasowa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *