Wydarzenia

III Szkolna Noc Filmowa w V LO w Toruniu

Autor plakatu: Karol Krajewski

Który uczeń i który nauczyciel chciałby spędzić noc z piątku na sobotę w murach szkoły? Niewielu jest takich, jednak w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu jest to możliwe! Pasjonaci kina, zarówno licealiści, jak i ich wychowawcy, wzięli udział w III Szkolnej Nocy Filmowej, która odbyła się z 6 na 7 lutego. Pomysłodawczynią wydarzenia jest pani Lilia Szczepaniak, polonistka chętnie angażująca się w filmową edukację młodzieży. Patronami wydarzenia była Filmoteka Szkolna i Fundacja Tumult. 

Ponad 160 osób zjawiło się w szkole, niosąc śpiwory, poduszki, zapasy jedzenia i termosy z kawą. Krótko po godzinie 21.00 wszyscy zniknęli w salach, w których rozpoczęły się pierwsze seanse i prelekcje. Młodzież przygotowała scenografię odpowiadającą tematyce prezentowanych w danej sali filmów. Były japońskie lampiony, prawdziwa pracownia malarska, a ściany na korytarzach ozdobione były plakatami filmowymi.

Uczestnicy mogli wybierać tytuły ujęte w siedmiu blokach tematycznych. Wśród nich znalazły się m.in. filmy Alfreda Hitchcocka (np. Psychoza), opowieści o sporcie (m.in. Wyścig, Moneyball), historie oparte na faktach (np. Kwiat pustyni, The Social Network), produkcje japońskie (np. The Ring, Spirited Away: W krainie Bogów) oraz dwa bloki autorskie: filmy zgłębiające zakamarki ludzkiego umysłu – pod opieką pani Marii Jadczak (Lot nad kukułczym gniazdem, Zatrute pióro) oraz filmy związane z malarstwem – pod opieką mojej skromnej osoby (Młyn i krzyż, Dziewczyna z perłą), a także takie tytuły, jak Gwiazd naszych wina czy Dirty Dancing.

Oprócz projekcji filmów w salach odbywały się konkursy i dyskusje. Zaś tuż przed północą schody prowadzące z piętra na parter przykrył czerwony dywan, po którym przeszły gwiazdy kina i postaci filmowe.

Impreza filmowa zakończyła się o godzinie 5 nad ranem. Uczniowie i nauczyciele, zmęczeni po nocy pełnej filmowych wrażeń, opuścili szkołę, rozmawiając już o tym, jakie filmy można by zaprezentować za rok. Widać więc, że energii nam nie brakuje!

Szkolna Noc Filmowa to jedna z kilku inicjatyw podejmowanych w V LO w Toruniu, które przy współpracy młodzieży i nauczycieli realizują założenia edukacji filmowej. Uczniowie biorą udział w kursach wiedzy o filmie, w pozaszkolnych konkursach filmowych, w festiwalach (Tofifest i Camerimage), piszą recenzje, są członkami jury młodzieżowego (w roku 2014 na Tofifest), nagrywają etiudy filmowe, w minionych latach spotykali się też na zebraniach Dyskusyjnego Klubu Filmowego i próbowali swych sił jako blogerzy filmowi. W murach naszej szkoły gościł młody toruński reżyser, Marcel Woźniak (Caissa), a gronie absolwentów naszego liceum znajdują się tacy znani aktorzy, jak Katarzyna Żak, Olga Bołądź, Magdalena Czerwińska, Małgorzata Kożuchowska czy Jakub Gierszał.

Kolejne roczniki młodych kinomanów próbują te filmowe tradycje pielęgnować. Obserwując zaangażowanie, pomysłowość i pasję uczniów, nie ma wątpliwości, że takie wydarzenia, jak Szkolna Noc Filmowa w V LO, będą z roku na rok coraz bardziej interesujące.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć na profilu facebookowym V LO im. Jana Pawła II w Toruniu.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *