FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Piosenka i Ballada Filmowa

Klub Filmowy Patronem Medialnym Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

FPIBF 2015

Z ogromną przyjemnością informuję, że Klub Filmowy Obraz i Dźwięk został Patronem Medialnym VI edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. 

Ten fakt cieszy mnie z kilku powodów. Przede wszystkim Festiwal jest wydarzeniem, które już od sześciu lat ma miejsce w moim pięknym Toruniu. A że jest to impreza ściśle związana z moją pasją – kinem – tym bardziej z wielką chęcią włączę się w promowanie Festiwalu i w prezentowanie jego programu. W końcu powód szczególny – piosenka filmowa jako gatunek nie przestaje mnie intrygować. Z jednej strony utwór oryginalny lub przywołany w filmie może stać się znakiem rozpoznawczym produkcji filmowej; z drugiej strony – wielu reżyserów i producentów rezygnuje z wykorzystania tego elementu w filmie. Dlaczego tak się dzieje, skoro tak kochamy piosenki filmowe?

Program Festiwalu zapowiada się ciekawie:

23 lipca, w dniu otwarcia Festiwalu, wystąpią artyści warszawskiego Teatru „Rampa”, którzy zaprezentują spektakl muzyczny pt. Andrew Lloyd Webber – Król Musicalu. Wydarzenie to doskonale wpisuje się w charakter Festiwalu – w końcu to dzięki musicalom wiele piosenek utrwaliło się w naszej pamięci i mimo iż fabuła filmu dawno została przez widzów zapomniana, wciąż potrafimy przywołać melodie zasłyszane podczas seansu.

24 lipca niemal cały dzień wypełnią przesłuchania konkursowe. Jest to punkt Festiwalu często pomijany w mediach i uznawany za drugorzędny. Przyglądając się jednak bliżej zamysłowi dyrektora artystycznego imprezy, pana Andrzeja Szmaka, odnoszę wrażenie, że kładzie on szczególny nacisk właśnie na tę część wydarzenia. Regulamin konkursu jest bardzo wymagający. Uczestnikami mogą być osoby nieprzypadkowe, lecz takie, które – choć nie są zawodowymi piosenkarzami – mają już pewne doświadczenie w pracy na scenie i w występach muzycznych. Zatem do konkursu zaproszeni są: „wokaliści, aktorzy, studenci szkół artystycznych, a zwłaszcza laureaci ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestnicy konkursów telewizyjnych poświęconych piosence.” Takie zawężenie grona kandydatów daje pewność, że podczas przesłuchań publiczność oraz jury (pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego) będą mogli wysłuchać świetnych wykonań, a poziom występów będzie wysoki i wyrównany. Laureaci będą mieli okazję wystąpić podczas Koncertu Galowego w dniu zamknięcia Festiwalu.

O randze konkursu mogą również świadczyć nagrody, które funduje Prezydent Miasta Torunia, Stowarzyszenie Autorów „ZAiKS”, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polski Instytut Sztuki Filmowej (za wykonanie piosenki z filmu polskiego) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich (za wykonanie utworu z filmu zagranicznego).

Również 24 lipca odbędzie się koncert Alla Vienna nocą — podróż za jeden uśmiech, na który składać się będą wyjątkowe utwory z popularnych seriali.

25 lipca to ostatni dzień Festiwalu. Koncert  zamknięcia na Scenie Plenerowej Rynku Nowomiejskiego wypełnią filmowe piosenki w wykonaniu artystów reprezentujących różne zespoły teatralne z całej Polski. Wśród nich znajdą się m.in.: Alona Szostak (Teatr Rozrywki w Chorzowie), Natalia Lubrano (Wrocław), Radosław Elis (Teatr Nowy w Poznaniu), Magdalena Grąziowska (Teatr Bagatela w Krakowie), Sebastian Machalski (Łódź), Marcin Czarnik (Stary Teatr w Krakowie), Emose Uhunmwangho (Teatr Muzyczny Kapitol we Wrocławiu). Koncert poprowadzą Anna Sroka-Hryń oraz Kacper Kuszewski.

Poszczególne wydarzenia festiwalowe postaram się dokładnie opisać, ale już dziś zapraszam – jeżeli macie możliwość i chęć – do odwiedzenia Torunia na czas Festiwalu – a może i na dłużej. Przeżyjcie sami muzyczno-filmowe spotkania z piosenką i zakochajcie się w Toruniu! Szczegóły programu i informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie www.piosenkafilmowa.pl.

Zobaczcie w końcu, w jakim Towarzystwie znalazło się moje logo! (źródło obrazka: http://www.tak.torun.pl/a/344)

pasek logo - ostateczny

_____________________________________

Twitter: @klubfilmowy
_____________________________________

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *