FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Piosenka i Ballada Filmowa

KONCERT MUZYKI BARTOSZA CHAJDECKIEGO „CZAS HONORU”

Drugi dzień Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu zbiegł się z obchodami 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy postanowili połączyć oba wydarzenia i zaprosili do udziału w festiwalu Bartosza Chajdeckiego, którego praca w ostatnim czasie związana jest ściśle z tematyką historyczną z okresu powstania. Kompozytor jest bowiem autorem muzyki do filmu Baczyński, do dramatu non-fiction Powstanie Warszawskie oraz do uznanego serialu Czas honoru, którego siódmy sezon rozgrywać się będzie właśnie w trakcie walk powstańczych w Warszawie. I choć toruński festiwal z założenia promuje piosenkę filmową, koncert muzyki Bartosza Chajdeckiego – jako impreza towarzysząca – świetnie wpisał się w krajobraz tegorocznego wydarzenia.

Publiczność zgromadzona na scenie plenerowej na Rynku Nowomiejskim miała okazję wysłuchać kilku utworów pochodzących z serialu Czas honoru – z poprzednich sezonów i z najnowszej serii. Koncert otworzył temat główny, który wzrusza zawsze, ilekroć tylko wybrzmią pierwsze jego dźwięki. Z tej ścieżki dźwiękowej zespół zagrał m.in. dynamiczne kompozycje Zagrożenie i Pogoń.

Artyści wykonali również kilka melodii z filmu Powstanie Warszawskie. Mimo podniosłej tematyki i dramatycznych wydarzeń muzyka – zwłaszcza w początkowych fragmentach produkcji – przepełniona jest energią, radością i nadzieję. Jak wyjaśnił sam kompozytor, takie własnie nastroje panowały w pierwszych dniach powstania, dlatego musiały być one również obecne w muzyce. Podczas koncertu zabrzmiało też kilka utworów wokalnych w wykonaniu młodych artystów, Pauliny Walendziak i Krzysztofa Iwaneczko. Imprezę zakończył ciekawy akcent – ponownie pojawił się temat z Czasu honoru, tym razem w mocnej, rockowej aranżacji.

____________________________________

Instagram: @anna_jozefiak_klub_filmowy
Twitter: @klubfilmowy
____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *