FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Piosenka i Ballada Filmowa

V Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu – Koncert Otwarcia

W moim pięknym Toruniu rozpoczął się jubileuszowy V Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Wiecie doskonale, że gatunek piosenki filmowej jest mi bardzo bliski. Wierzę mocno, że w końcu odzyska siły, stając się znowu istotnym elementem dzieła filmowego, a jednocześnie zaistnieje jako odrębny byt artystyczny, jak to było niegdyś. Takie imprezy, jak festiwale muzyczno-filmowe, pomagają uwierzyć w to, że dla piosenki w kinie jest nadzieja. Świetne aranżacje, zróżnicowany repertuar i przede wszystkim radość z wykonywania i słuchania przebojów filmowych sprawiły, że Koncert Otwarcia festiwalu był wspaniałym wydarzeniem. 

31 lipca w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się koncert „Wielkie przeboje filmowe”, otwierający 5. jubileuszowy Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. Popularne utwory filmowe i musicalowe wykonał siedmioosobowy zespół instrumentalistów „Alla Vienna” współpracujący na co dzień z Filharmonią Łódzką, oraz chór „Vivid Singers”. W partiach wokalnych wystąpił aktor Sebastian Machalski.

Koncert rozpoczął znany temat Henry’ego Mancini z serialu „Peter Gunn”. Publiczność miała okazję wysłuchać również m. in. żywiołowych wykonań utworów z musicalu „Jesus Christ Superstar” oraz z filmu „Zakonnica w przebraniu” („I Will Follow Him”). Fantastycznie wybrzmiała kompozycja grupy Queen „Bohemian Rapsody”, która pojawia się w początkowej scenie filmu „Świat Wayne’a”. W klimat przygód agenta 007 wprowadziła słuchaczy kompilacja głównego tematu autorstwa Henry’ego Mancini i fragmentów kilku piosenek („Goldfinger”, „Life and Let Die”, „You Only Live Twice”). W roku, w którym obchodzimy 20-lecie premiery „Króla Lwa”, na koncercie piosenki filmowej nie mogło zabraknąć największego przeboju pochodzącego z tej animacji, czyli utworu „Can You Feel the Love Tonight”. Świetne wykonanie motywu z filmu „Mission Imposible” i kompozycja złożona z fragmentów najpopularniejszych melodii z musicalu „Grease” przygotowały publiczność na wielki finał, w którym solista w towarzystwie chóru brawurowo zaśpiewał utwór „With a Little Help From My Friends”. Na bis artyści przypomnieli najlepsze fragmenty z musicalu „Mamma Mia”, a koncert zakończyli ponownie piosenką z filmu „Zakonnica w przebraniu” – tym razem wykonując utwór „Oh Happy Day”.

Te i kilka innych filmowych przebojów, wykonanych z pasją i ogromnym zaangażowaniem, pokazało, że gatunek, jakim jest piosenka filmowa, nie wyginął. Przeciwnie – odradza się w postaci świetnych kompozycji współczesnych lub odkrywany jest na nowo podczas takich wydarzeń, jakim jest Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu.

Informacje o festiwalu można znaleźć na stronie www.piosenkafilmowa.pl.

Relacja pojawiła się również w portalu www.soundtracks.pl.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *