Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE

Co nas czeka podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie?

fmf2Zeszłoroczną edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wciąż wspominam z ogromnym sentymentem i wzruszeniem. Nie zdążyłam jeszcze ochłonąć po spotkaniach z Hansem Zimmerem i Dario Marianellim. Nadal przechodzi mnie dreszcz, gdy wspominam koncert piosenek z filmów o przygodach Jamesa Bonda czy projekcję Gladiatora z muzyką na żywo. 7. FMF był dla mnie wydarzeniem kulturalnym roku 2014. Program tegorocznego festiwalu zapowiada się równie ciekawie. 

Coraz większą popularnością cieszy się muzyka tworzona specjalnie do gier komputerowych. Muzyczne ilustracje towarzyszące zmaganiom graczy już dawno przestały brzmieć jak sztucznie wygenerowane, powtarzające się do znudzenia zestawy nut. Dziś muzyka w wielu grach stanowi bardzo ważny element świata przedstawionego. Jej komponowanie staje się sztuką – i wcale nie jest ona łatwa. Tym bardziej cieszy fakt, że miłośnicy komputerowych rozgrywek będą mogli w Krakowie usłyszeć na żywo fragmenty muzyki ze swoich ulubionych gier (m.in. Angry Birds, Tetris, World of Warcraft, Diablo III, Final Fantasy, Uncharted). Koncert Video Game Show: Critical Hit odbędzie się 27 maja

Szczególne miejsce w programie festiwalu zajmują kompozycje stworzone do filmów polskich reżyserów. W tym roku „bohaterką” koncertu Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda będzie muzyka napisana do obrazów Andrzeja Wajdy. 28 maja usłyszymy tematy z takich filmów i spektakli, jak WeseleZiemia ObiecanaPan TadeuszZemstaSmuga cieniaNoc listopadowaNiewinni CzarodziejePolowanie na muchyCzłowiek z marmuruTatarak i Katyń.

Filmowych adaptacji sztuk Szekspira nie zliczę. Pierwsza z nich datowana jest na rok 1898. Każda następna była dowodem na to, że angielski dramatopisarz inspirował nie tylko reżyserów, scenarzystów czy aktorów, ale również – od momentu pojawienia się muzyki w filmie – poruszał wrażliwość kompozytorów. Podczas koncertu Szekspir Symfonicznie zabrzmią najpiękniejsze muzyczne motywy z filmów Romeo i Julia, Juliusza Cezara, Henryka IV, Zakochanego Szekspira czy Kupca weneckiego. Najbardziej cieszy mnie możliwość posłuchania kompozycji stworzonych przez Patricka Doyle’a do adaptacji sztuk Szekspira, zrealizowanych przez Kennetha Branagha. Koncert odbędzie się 29 maja.

Z ogromną niecierpliwością czekam na sobotni koncert Międzynarodowa Gala Seriali Orkiestra wykona tematy znane z telewizyjnych produkcji, takich jak: Gra o tron, Rodzina Borgiów, Wikingowie, Czas honoru, House of Cards, Dexter czy Zagubieni.

Może wstyd się przyznać, ale nie widziałam jeszcze najpopularniejszego polskiego filmu minionego roku. Bogowie Łukasza Palkowskiego zostaną zaprezentowani w Krakowie w towarzystwie orkiestry, która wykona muzykę Bartosza Chajdeckiego na żywo! Dla mnie będzie to podwójna radość – możliwość obejrzenia fantastycznej historii i wysłuchania świetnych kompozycji. Nie mogę się doczekać! Ten niezwykły seans odbędzie się 31 maja.

Tego samego dnia, już wieczorem, 8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zakończy się kosmiczną podróżą. Star Trek Live in Concert – film z muzyką na żywo to chyba najmocniejszy punkt programu tegorocznej edycji festiwalu. Monumentalne i dynamiczne kompozycje stworzone przez Michaela Giacchino są zachwycające i w znaczący sposób podnoszą wartość produkcji J.J. Abramsa. Gdyby jednak organizatorzy przez przypadek zaprezentowali drugą część filmu, czyli  byłabym w siódmym niebie! Muzyka do tej części jest jeszcze lepsza, a rola Benedicta Cumberbatcha jako Khana – mistrzowska! Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, będę równie usatysfakcjonowana. Wyobrażacie sobie znów zobaczyć statek Enterprise na wielkim ekranie – i to z muzyką na żywo?!

Takie koncerty czekają na nas w Krakowie w ostatni weekend maja! Oprócz tego należy wypatrywać informacji na temat spotkań z kompozytorami i pozostałymi gośćmi festiwalu. A do tego ten piękny Kraków! Czego chcieć więcej!?

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *