Camerimage,  FESTIWALE

PIERWSI GOŚCIE NA EnergaCAMERIMAGE 2022

Znamy nazwiska pierwszych gości, którzy pojawią się na jubileuszowej edycji EnergaCAMERIMAGE.

W trakcie rozpoczynającego się 12 listopada Festiwalu EnergaCAMERIMAGE do Torunia przyjedzie Jean-Jacques Annaud, reżyser takich filmów, jak Imię róży, Siedem lat w Tybecie, Wróg u bram czy niezapomniany Niedźwiadek. Współpracował z największymi gwiazdami Hollywood, wliczając w to Seana Connery’ego, Juda Law czy Brada Pitta. Annaud, wraz wybitnym autorem zdjęć Jeanem-Marie Dreujou i cenionym scenografem Jeanem Rabasse, podczas specjalnego seminarium opowiedzą o tym, jak powstawało ich wspólne dzieło – film Notre Dame płonie

Jean-Jacques Annaud i Jean-Marie Dreujou współpracują ze sobą od lat. W ciągu 15 lat wspólnych filmowych wojaży nakręcili jedynie cztery filmy fabularne oraz serial telewizyjny, lecz swymi poszukiwaniami środków wizualnych do wyrażania różnych stanów ludzkiej i zwierzęcej natury wyznaczyli nowe ścieżki myślenia o kinie. Ich pierwszym projektem byli Dwaj bracia, osadzona w latach 20. XX wieku na terenie Indochin Francuskich historia dwóch tygrysów, które pragną żyć na wolności, jednakże raz za razem natykają się na przejawy ludzkiego okrucieństwa. Dreujou i Annaud pracowali z prawdziwymi zwierzętami, wliczając w to około 30 tygrysów grających głównych bohaterów, a film nakręcili, łącząc materiał z taśmy 35 mm z ujęciami w HD oraz komputerową post-produkcją. Rezultatem była ekscytująca i poetycka podróż do serca dzikiej natury.

Najbardziej znanym filmem duetu stał się jednak zrealizowany ponad 10 lat później Wilczy totem, który Dreujou i Annaud kręcili przez ponad rok na mongolskich stepach, pracując w jak największej zgodzie z naturą. W 2018 roku Francuzi otrzymali podczas festiwalu EnergaCAMERIMAGE nagrodę dla duetu reżyser – autor zdjęć.

Specjalną nagrodę dla scenografki odbierze Sarah Grenwood. Sześciokrotnie nominowana do Oscara artystka w Toruniu pojawi się ze swoją najbliższą współpracowniczką – dekoratorką Katie Spencer.

Scenografka przetwarzała wraz z Joe Wrightem XVIII-wieczną Anglię w Dumie i uprzedzeniu, zaś z Guyem Ritchiem nadawała XIX-wiecznemu Londynowi nowych barw i odcieni w Sherlocku Holmesie oraz Sherlocku Holmesie: Grze cieni. Z Wrightem odtwarzała także w Czasie mroku trudne warunki życia w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, a Billowi Condonowi pomogła przenieść jedną z najbardziej uwielbianych disneyowskich baśni – Piękną i Bestię – w ramy kina aktorskiego. Każdy projekt, w którym Greenwood brała udział, ulepszała na różne sposoby swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami i nieskończoną wyobraźnią, radując zmysły widzów na całym świecie.

Za swoją pracę Sarah Greenwood doczekała się aż sześciu nominacji do Oscara: za wspomniane Dumę i uprzedzenieSherlocka HolmesaPiękną i Bestię oraz Czas mroku, a także za zrealizowane wraz z Joe Wrightem filmy Pokuta Anna Karenina. Z brytyjskim reżyserem współpracowała zresztą przy większości jego pełnometrażowych fabuł, wliczając w to SolistęHannę i zeszłorocznego Cyrana. Jednak jej najbliższą współpracowniczką na planach jest dekoratorka Katie Spencer, z którą tworzy scenografie filmowe od czasu Guwernantki z 1998 roku (reż. Sandra Goldbacher) i z którą dzieliła wszystkie Oscarowe nominacje oraz inne branżowe nagrody i wyróżnienia. Obie panie skończyły niedawno pracę nad Barbie Grety Gerwig, film wejdzie na ekrany światowych kin w przyszłym roku.

Kolejne wieści na temat programu i gości jubileuszowej edycji festiwalu pojawią się już wkrótce na www.camerimage.pl.

[Informacja prasowa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *