FESTIWALE,  Tofifest

„25 lat Thelmy i Louise. Manifest wolności człowieka” na Tofifest 2016

thelma-louise-fot-metro-goldwyn-meyer-514. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest zbliża się wielkimi krokami. Oto jak organizatorzy przedstawiają temat wiodący Festiwalu:

„Co roku pasmo Zjawiska poświęcone było mało znanym trendom sztuki filmowej (Nordic Noir, kino Blaxploitation) lub jej zapomnianym bohaterom (Bruce Lee). 14. edycja festiwalu po raz pierwszy dedykuje to pasmo tematowi społecznemu, które pozostaje wciąż aktualny.

W roku 2016 obchodzimy 25-lecie powstania filmu w reżyserii Ridley’a Scotta Thelma i Louise. Obraz ten stał się, niezamierzenie dla jego autora, przełomem w realizacji filmów w Hollywood, ale również, a może i przede wszystkim, swoistym manifestem feminizmu.

„Dla mnie jest to jednak manifest dużo bardziej uniwersalny” – mówi Kafka Jaworka Dyrektor Festiwalu, „bo Thelma i Louise to manifest wolności człowieka. I tak właśnie brzmi nazwa naszego tegorocznego Zjawiska, tematu wiodącego 14. edycji naszego festiwalu”.

25 lat temu kino światowe sięgnęło po dwa nowe sposoby mówienia o kobietach. Po pierwsze filmowcy pokazali, że kobiety w kinie amerykańskim mogą być bohaterkami filmów na miarę herosów znanych z „buddy movies” lat 80-tych i tym samym wprowadził niemały zamęt w konserwatywnym środowisku hollywoodzkiej branży filmowej. Z drugiej strony poruszono z dużą siłą drażliwy i przemilczany temat przemocy wobec kobiet. Do dziś oba te zagadnienia pozostają żywe w debacie publicznej.

Thelma i Louise to znakomity przykład amerykańskiego kina gatunkowego – kina drogi. Ale to nie jest zwykła historia czyjejś podróży. To film, który nie pozostawia widza obojętnym, film ponadczasowy.

Pytanie jednak, jakie chcemy zadać na Tofifest 2016, wychodzi ponad postrzeganie Thelmy i Louise jedynie w kontekście sytuacji kobiet. Poszerzamy jego interpretację do zagadnienia walki o wolność i godność człowieka w ogóle.

Wiemy jak niebezpieczna może to być rozmowa. Dziś łatwo zepchnąć każdy temat na manowce politycznych awantur. To nie nasza droga. Ale wiemy, że Kino istnieje po to, by wzbudzać emocje. Czasem łączyć, a czasem dzielić. Istnieje nie tylko po to by kształtować wrażliwość artystyczną (co oczywiście jest ważne), ale także po to, by inicjować dyskusję na ważne tematy społeczne. Taka jest od lat misja Tofifest, „festiwalu niepokornego”.

W ten sposób właśnie Festiwal pragnie opowiedzieć o filmie, który na stałe wpisał się w karty historii światowego kina i który odegrał, i nadal odgrywa, kluczową rolę w mówieniu o kobiecie, jej prawach, radościach, smutkach, trudnościach, gniewie i buncie.

W ramach 14. Edycji Tofifest odbędzie się specjalny pokaz filmu Thelma i Louise w zrekonstruowanej cyfrowo wersji.

Po filmie zaprosimy na debatę pt. „Thelma i Louise jako manifest wolności człowieka”, której gośćmi będą najgorętsze nazwiska „obu stron” pro/anty-feminizmu i ruchów wolnościowych. Zapraszamy Was wszystkich gorąco do tej rozmowy.

Tofifest nigdy nie bał się trudnych tematów. Rozmawialiśmy otwarcie i ostro o wojnie na Ukrainie, o zagrożeniu islamskim, tym razem też nie będzie taryfy ulgowej. Dyskutujcie też z nami w sieci, w mediach społecznościowych – na facebooku, twitterze, wrzucajcie zdjęcia na instagrama. Tofi jest wszędzie, a temat przez 25 lat nie tylko się nie zestarzał, ale niemalże nic nie zmienił. I to jest straszne.

Uwaga! Przeprowadzimy sondę internetową, w której widzowie festiwalu będą mogli przedstawić swoje odpowiedzi na pytanie postawione w naszej dyskusji.

Więcej szczegółów na temat wydarzeń festiwalowych znajdziecie na stronie www.tofifest.pl.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *