Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Wydarzenia

Hans Zimmer odwiedzi Kraków!

Ta informacja spadła jak grom z jasnego nieba i błyskawicznie rozniosła się po świecie wielbicieli muzyki filmowej! Doczekaliśmy się! Nareszcie!

Laureat Nagrody Akademii Hans Zimmer (GladiatorIncepcja, trylogia Mroczny RycerzKról Lew) weźmie udział w Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej świętującej 100-lecie Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców ASCAP. Zimmer wystąpi w finale polskiej premiery suity z Incepcji oraz będzie obecny na symultanicznym pokazie filmu Gladiator z muzyką na żywo. Hans Zimmer zamyka imponującą listę słynnych muzyków, którzy uświetnią tegoroczny Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Przypomnijmy, że obok Zimmera zaproszenie do Krakowa przyjęli m.in. Elliot Goldenthal (Obcy 3, Frida, Batman), Patrick Doyle (Harry Potter i Czara Ognia, Thor), Dario Marianelli (Pokuta, Anna Karenina), Johan Söderqvist (Wyprawa Kon Tiki, Wyspa Skazańców), Gustavo Santaolalla (Tajemnica Brokeback Mountain, Babel), Garry Schyman (BioShock Infinite,  Dante’s Inferno).

Izabela Helbin – Dyrektor KBF organizującego FMF nie kryje zadowolenia: To prawdziwa radość dla wszystkich fanów muzyki i kina. Hans Zimmer wystąpi w Polsce po raz pierwszy! Ten jeden z najbardziej rozchwytywanych i cenionych kompozytorów współczesnego kina przyjął zaproszenie Festiwalu Muzyki Filmowej do Krakowa. Co więcej, po raz pierwszy w Polsce usłyszymy kultowego Gladiatora z Lisą Gerrard, współkompozytorką muzyki do spektakularnej produkcji Ridleya Scotta. Kompozytor zgodził się także wykonać suity z uwielbianej Incepcji Christophera Nolana. Panie i Panowie, z dumą ogłaszamy Hansa Zimmera.

Szefowej KBF wtóruje dyrektor artystyczny FMF — Robert Piaskowski: Przełomowy soundtrack z Gladiatora, który zmienił na zawsze sposób komponowania muzyki filmowej, ścieżka dźwiękowa, którą pokochały miliony fanów na całym świecie wykonana zostanie na żywo w prawdziwym Koloseum XXI wieku — nowoczesnej Kraków Arenie. Kultowa muzyka do Incepcji zabrzmi natomiast w stalowym wnętrzu Hali Ocynowni — czy można sobie wymarzyć lepszy line up festiwalu? Potężne muzyczne pejzaże Zimmera, monumentalna orkiestra i elektronika, i wreszcie sam Hans Zimmer za fortepianem w wielkim finale. Z pewnością będzie to historyczna edycja.

Muzyka do Incepcji to w istocie dźwiękowy pejzaż, muzyka intrygująca i potężna: przestrzenna symfonika, pulsujące uderzenia rozbudowanej sekcji dętej i potęga elektroniki. Powolne masy dźwięków podkreślają świetnie względność i umowność prezentowanego świata, perypetie bohaterów i głębię intymnego, nieskończonego świata snów. To kolejny udany zimmerowski eksperyment, który przejdzie na stałe do historii muzyki filmowej — zapowiada Piaskowski.

Poza niezrównanym tempem, z jakim Zimmer przyjmuje kolejne zlecenia, zadziwiające jest jego nieustannie nowatorskie podejście do gatunków muzycznych. Zimmer stworzył swój niepowtarzalny rozpoznawalny styl. Same za siebie mówią ścieżki dźwiękowe Zimmera — czy to do dramatów, takich jak wspomniany już Rain Man, filmów akcji, filmów wojennych, a wśród najnowszych filmów — do mrocznego, opartego na świecie komiksów Mrocznego Rycerza Christophera Nolana, za którą otrzymał nagrodę Grammy — mówi Piaskowski.

Zimmer jest twórcą ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów, które zarobiły w sumie ponad 22 miliardy dolarów na całym świecie. Został uhonorowany Nagrodą Akademii, dwoma Złotymi Globami, trzema nagrodami Grammy, American Music Award oraz nagrodą Tony. W 2003 roku ASCAP przyznał Zimmerowi prestiżową nagrodę im. Henry’ego Manciniego za całokształt twórczości za jego imponujący i wpływowy dorobek twórczy, a w grudniu 2010 otrzymał własną Gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sławy.

Wśród ostatnich filmów, do których muzykę napisał Zimmer, należą: Niesamowity Spiderman 2Zniewolony. 12 Years a Slave Steve’a McQueena, Wyścig Rona Howarda, Człowiek ze stali Zacka Snydera, emitowany na History Channel miniserial The Bible, trzy filmy Christophera Nolana: IncepcjaMroczny Rycerz i Mroczny Rycerz powstaje, a także Sherlock Holmes: Gra cieni Guya Ritchiego.

Do najwybitniejszych dzieł Zimmera należą także ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Rain Man, Wożąc panią Daisy, Thelma i Louise, Crimson Tide, Cienka czerwona linia, Gladiator, Mission: Impossible 2, Hannibal, Peal Harbor, Łzy słońca, Trudne słówka, serie: Piraci z KaraibówKung Fu Panda Madagascar, a także Kod Da Vinci,Frost/NixonSherlock HolmesSherlock Holmes: Gra cieni oraz Incepcja.

Obecnie Zimmer pracuje nad ścieżką dźwiękową do kolejnego filmu Christophera Nolana Interstellar, którego premierę zaplanowano na listopad 2014.

Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

Więcej informacji o programie FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2014 znajdziecie na stronie www.fmf.fm/pl.

(Informacja prasowa z Biura Festiwalowego)

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *