Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Recenzje muzyki filmowej

Recenzja płyty „FMF w Krakowie 2014”

fmf płyta7. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie przeszedł do historii. Zgasły światła, zamilkły instrumenty, sale opustoszały i zapadła cisza. Każdy, kto miał szczęście uczestniczyć w koncertach, które odbyły się podczas tegorocznego festiwalu, wciąż przywołuje w pamięci muzyczne tematy, artystyczne interpretacje i atmosferę, jaka panowała przez tych kilka jesiennych dni. Śmiało można stwierdzić, że FMF 2014 był jednym z największych filmowo-muzycznych wydarzeń w Polsce. O randze tej imprezy świadczy nie tylko lista gości, którzy odwiedzili Kraków, ale również ogormne zainteresowanie publiczności, która wypełniała sale koncertowe po brzegi. Aby przypomnieć sobie klimat wieczornych spotkań z muzyką filmową, warto posłuchać płyty, wydanej specjalnie z okazji FMF.

Na krążku znajdują się 23 utwory, których dobór w pierwszej chwili może wydawać się nieco chaotyczny. Zdecydowaną większość tytułów stanowią piosenki i utwory instrumentalne pochodzące z filmów o przygodach agenta 007. Usłyszymy więc niepowtarzalny wokal Toma Jonesa („Thunderball”) czy pełną energii Gladys Knight („License To Kill”), a także wykonany przez orkiestrę melodyjny motyw z filmu „You Only Live Twice” i rozpoznawalny nie tylko przez wielbicieli Jamesa Bonda główny temat z filmu „Goldfinger”. Brakuje tu może kilku nowszych tytułów (np. „Goldeneye” w wykonaniu Tiny Turner, „Skyfall” Adele czy „You Know My Name” śpiewaną przez Chrisa Cornella w „Casino Royale”). Tytuły wybrane przez Jadwigę Polus, dziennikarkę RMF Classic, pozwalają mimo wszystko poczuć tę niezwykłą energię, jaka udzieliła się wszystkim słuchaczom obecnym na koncercie 007. The Best of James Bond. Marzy mi się kompilacja utworów wykonanych tamtego wieczora przez wokalistów, którzy brawurowo i bez żadnych kompleksów porwali publiczność swoimi interpretacjami!

Ważne miejsce na płycie zajmuje również specjalny gość tegorocznego FMF, Hans Zimmer. Oprócz melodii z filmów „Mroczny Rycerz” i „Batman: Początek”, znalazły się tu dwa utwory ze ścieżki dźwiękowej do „Gladiatora” – temat „To Zucchabar” oraz piosenka w wykonaniu wspaniałej Lisy Gerrard „Now We Are Free”. Wykonania tych utworów na żywo podczas projekcji filmu Ridleya Scotta w krakowskiej hali Arena – podobnie jak aranżacja całego tła muzycznego – wprawiły widzów w zachwyt. Na płycie nie mogło zabraknąć również kompozycji „Mombasa” i „Time” z „Incepcji” Christophera Nolana. Tylko ci, którzy byli świadkami wykonania tych utworów na żywo podczas Gali 100-lecia ASCAP wiedzą, jak potężna energia zawarta jest w dźwiękach zapisanych ręką Hansa Zimmera!

Wydawnictwo nie zapomniało również o innych gościach festiwalu. Twórczość Dario Marianellego reprezentuje łagodny i delikatny temat z filmu „Duma i uprzedzenie” oraz pełen pasji walc z obrazu „Anna Karenina”. Ellioth Goldenthal pojawia się na płycie w kompozycji ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Wrogowie publiczni”. Posłuchać możemy również tematu z „Tajemnicy Brokeback Mountain” Gustavo Santaolalli, który niestety nie dotarł w tym roku do Krakowa.

Kompilacja piosenek i utworów instrumentalnych z FMF 2014 jest zróżnicowana i świetnie oddaje ducha tegorocznego festiwalu. Hollywoodzki rozmach spotkał się bowiem w Krakowie z subtelnym charakterem muzyki europejskiej. Klasyczne utwory z filmów o agencie 007 wybrzmiały obok nowych, często śmiałych interpretacji. Wszystko zaś sprowadza się do jednego – do zachwytu nad muzyką, która ilustruje obrazy i historie, podkreśla nastrój, kreuje rzeczywistość, dzięki czemu zapada w pamięć na długo. Płyta Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2014 pomaga tę pamięć odświeżyć i na nowo przeżyć emocje, które udzielały się publiczności podczas koncertów. A ci słuchacze, którzy nie mogli doświadczyć tego osobiście, mają teraz okazję choć na chwilę przenieść się w czasie i poczuć namiastkę tej magii, jaka panowała w ostatnich dniach września w Krakowie.

Recenzja pojawiła się również  w serwisie www.soundtracks.pl.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *