Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA

Wyjątkowi goście Gali Finałowej na FMF w Krakowie – zapowiedź

możdzerMiędzynarodowa Gala Muzyki Filmowej z okazji 100-lecia ASCAP-u z udziałem czterech zdobywców Oscara: w tym Hansa Zimmera (IncepcjaKról LewGladiator), Daria Marianellego (PokutaDuma i UprzedzenieAnna Karenina), Gustavo Santaloalli (Tajemnice Brokeback MountainBabelDzienniki Motocyklowe) oraz Elliota Goldenthala (Michael CollinsWywiad z WampiremObcyBatman ForeverFridaTytus AndronicusBurza), a także dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Patricka Doyle’a (Frankenstein, Harry Potter i Czara Ognia, Thor) oraz laureata nagrody BAFTA Garry’ego Schymana (BioShock InfiniteŚródziemie: Cień Mordoru), będzie także okazją do usłyszenia znakomitych solistów sceny jazzowej i klasycznej współpracujących z najwybitniejszymi twórcami Hollywood.

Niezapomniana muzyka Philipa Glassa napisana do Godzin zabrzmi w wykonaniu Leszka Możdżera — jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, współpracującego z polskimi i światowymi gwiazdami jazzu, ale także kompozytora muzyki do filmów i spektakli teatralnych. W Hali ocynowni ArcelorMittal Poland wykona on fragment suity z obsypanego nagrodami dramatu Stephena Daldry’ego z Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep w rolach głównych. Jak pamiętamy, Możdżer, który słynie z umiejętności zaskakujących improwizacji wykonywanych tematów, był już gościem FMF. Jednym z największych muzycznych wydarzeń 3. edycji festiwalu były jego improwizacje fortepianowe na temat muzyki Tan Duna z filmu Banquet: Sto dni cesarza (2006). Powrót Możdżera na scenę Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zapowiada się równie imponująco, bo szczególnie intymna muzyka Glassa do Godzin wydaje się być napisana jakby specjalnie dla tego artysty.

Długo oczekiwany w Krakowie Hans Zimmer przybywa do Krakowa w towarzystwie znakomitych solistów. W postindustrialnej przestrzeni hali wraz z nim wystąpią zaproszeni przez niego: niezależny kompozytor, wiolonczelista i dyrygent, Tristan Schulze,  jak również charyzmatyczna Czarina Russel — pochodząca z Londynu wokalistka, na stałe współpracująca z zespołem Remote Control Production, znana z nagrań muzyki Hansa Zimmera, m.in. do Zniewolony: 12 Years a Slave, Hansel i Gretel: Łowcy Czarownic, Madagaskar 3, Tron: Dziedzictwo, Incepcja.

Partię gitarową wykona kompozytor, producent i multiinstrumentalista Aleksander Milwiw-Baron, gitarzysta zespołu Afromental. Aleksadner Milwiw-Baron jest doskonale znany również szerszej publiczności z programu The Voice of Poland, gdzie wspólnie ze swoim zespołowym kolegą Tomsonem zasiada już po raz czwarty z rzędu w gronie jurorów 5. edycji tego programu.

Wielkim wydarzeniem Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej będzie także występ jednej z najbardziej znanych i cenionych solistek w branży muzyki filmowej — flecistki Sary Andon, artystki znanej z porywającego głosu i głęboko angażujących interpretacji muzycznych.  Jest wszechstronną wykonawczynią wielu gatunków muzycznych, w tym wykonań solowych, kameralnych, symfonicznych, broadwayowskich, opery, baletu, jazzu czy muzyki współczesnej. Występowała na całym świecie w największych salach koncertowych, telewizyjnych i radiowych, a także udzielała głosu do wielu ścieżek filmowych. Jej liczne nagrania muzyki filmowej obejmowały Wolverine i Dziedzictwo Bourne’a, jej ostatnia praca nad nagraniami ścieżek dźwiękowych do gier video zawiera nominowany do nagrody Grammy blockbuster Journey, a także World of Warcraft, StarCraft II, WildStar, BioShock Infinite oraz League of Legends.

Na Gali Muzyki Filmowej Sara Andon wykona trzy suity z muzyką do nieśmiertelnych hitówŚniadanie u Tiffany’ego Elmera Bernsteina, Zabić Drozda Henry’ego Manciniego i słynny Love Theme ze Spartacusa Alexa Northa w reżyserii Stanleya Kubricka.

Gościem specjalnym koncertu będzie także Garry Schyman, kompozytor, laureat nagrody przyznawanej przez BAFTA — jeden z najznakomitszych i najbardziej znanych twórców muzyki do gier wideo na świecie. Specjalnych aranżacji muzyki dla gier video prezentowanych przez Andon podczas koncertu w MOS podjęli się tak cenieni kompozytorzy jak Jeff Kurtenacker, Russell Brower, Neal Acree i wreszcie sam Garry Schyman, który także zadyryguje wykonaniami aranżacji skomponowanej przez siebie muzyki do gry BioShock Infinite.

 Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

Więcej informacji o programie FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2014 znajdziecie na stronie www.fmf.fm.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *